Reklama
Reklama

Przy niektórych drzewach w Poznaniu pojawiły się hydrobufory

fot. ZZM Poznań

Od chwili posadzenia, drzewa objęte są szczególną pielęgnacją, która trwa średnio od 3 do 5 lat.

Jak podkreślają przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej, drzewa w mieście narażone są na wiele czynników zagrażających ich rozwojowi. Nie sprzyja im zagęszczenie gleby, czy też sieć podziemnych systemów technicznych. Do tego dochodzą niekorzystne warunki atmosferyczne, czy też zasolenie związane z zimowym utrzymaniem dróg. To wszystko sprawia, że żywotność drzew w mieście jest znacznie krótsza niż tych, które rosną w leśnych kompleksach.

Pierwsze lata weryfikują najczęściej żywotność drzew. Zapasy cukrów, jakie drzewa są w stanie zmagazynować, pozwalają im przetrwać, w zależności od gatunku, średnio 3 lata. Po tym czasie obserwujemy osłabienie niektórych drzew lub ich zamieranie. Nie jest to częste zjawisko, ale pokazuje, jak ważna jest pielęgnacja w pierwszych latach od posadzenia - mówi Magdalena Taberska z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Najważniejszym i najkosztowniejszym procesem jest podlewanie. Na terenie miasta Poznania w wielu miejscach można zaobserwować worki przy palikach wokół młodych drzew. To tzw. hydrobufory i waterbagi, czyli worki do podlewania - mówi Klaudia Beker, rzeczniczka Zarządu Zieleni Miejskiej. Worek wyposażony jest w zamek błyskawiczny, którym oplata się drewniany palik ochronny i wlewa wodę przez otwór. Worki, które stosujemy w Poznaniu mieszczą ok. 50 litrów wody. To ilość, która wystarczy na około 2-3 bezdeszczowe tygodnie. Hydrobufory znajdziemy na drzewkach przy ul. Hezjoda. Tam worki "gaszą pragnienie" 146 drzew - dodaje. Podobne znajdziemy także w miejskich parkach i przy drzewach rosnących wzdłuż dróg i chodników.

Hydrobufory montowane są do palików ochronnych, by wpłynąć na rozrost korzeni drzewa. Worki zmieniają swoje miejsce co 2-3 tygodnie, by korzenie rozrastały się wokół całej osi.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
10℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
31 km
Stan powietrza
PM2.5
7.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro