Reklama
Reklama

"Brak stabilności na rynku budowlanym" nie wstrzymał remontów w poznańskich szkołach. Nie wszystkie jednak zakończą się przed pierwszym dzwonkiem

fot. UM Poznań

Około 220 miejskich placówek oświatowych przechodzi niezbędne, planowane modernizacje, celem polepszenia warunków pracy i nauki oraz unowocześnienia szkolnej infrastruktury.

W roku 2022 roku na modernizacje oraz remonty szkół i placówek oświatowych zaplanowano ponad 38 mln zł (w tym 6 mln pochodzi z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego na realizację zadań w 26 placówkach). Zdecydowana większość zadań prowadzona jest w czasie wakacji.

W planach na ten rok są m.in.: remonty sanitariatów, bloków sportowych, posadzek w klasach i w ciągach komunikacyjnych, instalacji wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania; naprawy dachów i opierzeń, instalacji elektrycznych i oświetlenia; wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, modernizacje kotłowni, a także dziedzińców, boisk szkolnych oraz placów gier i zabaw - informują miejscy urzędnicy.

W 2022 r. kontynuowany jest też program termomodernizacji. Dzięki niemu zmniejszą się koszty wydawane na ogrzewanie, ale nie tylko. W zakres prac wejdzie m.in ocieplenie ścian i dachów budynków, wykonanie nowych elewacji, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, modernizacja źródeł ciepła i instalacji grzewczych. Działania te obejmą 13 placówek: Przedszkola nr 53, 75, 82, 158, 160, 171; Szkoły Podstawowe nr 36, 42, 74, 79; Szkołę Podstawową Specjalną nr 106; Zespół Szkół Ekonomicznych oraz XXXVIII Liceum Ogólnokształcące - dodają urzędnicy.

Kontynuowane są także zadania modernizacyjne polegające na wykonaniu systemów retencji wody. Obejmą one 5 placówek: przedszkola nr 126, 150, 159, Szkołę Podstawową nr 82 oraz XX Liceum Ogólnokształcące.

Z uwagi na brak stabilności na rynku budowlanym (wzrost cen materiałów i usług) prowadzenie prac w poznańskich placówkach oświatowych jest trudniejsze niż w latach poprzednich. Mimo to, po analizie dotychczasowych postępów w szkołach i placówkach oświatowych, planowane jest ukończenie - w zdecydowanej większości - wszystkich prac, tak aby zdążyć przed pierwszym dzwonkiem - tłumaczą urzędnicy.

Zakładamy jednak, że część prac wykonywana będzie jeszcze po rozpoczęciu przez uczniów nauki, ale nie będą one wpływały na proces dydaktyczny. Będą to zadania związane między innymi z termorenowacją czy też remontami boisk szkolnych - zaznacza Piotr Kurosiński, kierownik Oddziału Infrastruktury Oświatowej Wydziału Oświaty UMP. Należy nadmienić, że w wielu przypadkach trzeba powtarzać postępowania przetargowe z uwagi na fakt, że cena najkorzystniejszej oferty przekracza środki, jakie szkoła lub placówka zaplanowała na modernizację lub remont. Sytuacja ta wpływa na wydłużenie cykli budowlanych - dodaje.

Jak przekazują przedstawiciele magistratu, w obszarze infrastruktury oświatowej zaplanowano w tym roku środki finansowe, w kwocie 36 mln zł, na realizację 13 zadań, w tym:
- renowację elewacji obiektów Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych,
- budowę łącznika w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, szkoły na Strzeszynie,
- budowę sali gimnastycznej wraz z łącznikiem przy Szkole Podstawowej nr 59,
- modernizację i rozbudowę pomieszczeń po Polskim Związku Hokeja na Trawie w Szkole Podstawowej nr 90, na potrzeby Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2,
- modernizację/rewitalizację zabytkowych elewacji w Zespole Szkół nr 5,
- rozbudowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15, wraz z pomieszczeniami na potrzeby Biblioteki Raczyńskich,
- przebudowę budynku Szkoły Podstawowej nr 68 w Poznaniu,
- modernizację dachu Zespołu Szkół Zawodowych nr 6,
- rozbudowę budynku XV Liceum Ogólnokształcącego na potrzeby Zespołu Szkół Komunikacji,
- budowę hali sportowej przy XX Liceum Ogólnokształcącym,
- modernizację budynku Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego,
- modernizację Ogrodu Jordanowskiego nr 1.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
10℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
7.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro