Reklama
Reklama

Jak wybrać konto firmowe? Przydatne informacje, które pomogą Ci zdecydować

Każda działalność gospodarcza potrzebuje rachunku bankowego. Na rynku nie brakuje ofert, ale nie wszystkie muszą być odpowiednie dla Twojego biznesu. O czym pamiętać?

Otwarcie nowego konta to zarówno wyzwanie dla dopiero wchodzących na rynek biznesów, jak i istniejących podmiotów. W tym drugim wypadku to trudniejsza decyzja, gdyż wiąże się z transferem kontrahentów pomiędzy instytucjami finansowymi, a to pewnego rodzaju proces. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję o założeniu lub zmianie rachunku, warto przyjrzeć się im bardziej. Dużym ułatwieniem są różnego rodzaju rankingi, gdzie każde konto firmowe zostało szczegółowe opisane. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Konto firmowe dostosowane do wielkości biznesu

Instytucje finansowe mają dedykowane propozycje dla poszczególnych grup klientów. Banki najczęściej dzielą firmy na kilka kategorii. Wśród najpopularniejszych są: mikroprzedsiębiorstwa, MŚP, klienci korporacyjni czy rolnicy. Szukając rachunku dla swojego biznesu, zacznij od przejrzenia poszczególnych zakładek. Dlaczego?

Jeśli jesteś klientem korporacyjnym to miesięczna opłata za rachunek w złotówkach plus konta pomocnicze i walutowe w wysokości 300 zł, nie będzie dla Ciebie problemem. Z kolei, jako właściciel Jednoosobowej Działalności Gospodarczej (JDG) zupełnie inaczej patrzysz na taką kwotę. Zdecydowanie bardziej będą interesowały Cię pakiety dedykowane dla mniejszych firm, gdzie miesięczna opłata zamknie się np. w kwocie 50 zł.

Znalezienie dopasowanej do Twoich potrzeb oferty może wymagać odwiedzenia stron internetowych różnych banków. Możesz też postawić na portale z rankingami kont, gdzie w jednym miejscu znajdziesz przynajmniej kilka ofert czołowych banków w Polsce. Co ciekawe, Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) również prowadzi swoją porównywarkę ofert dostawców usług płatniczych.

Pierwszym krokiem jest dostosowanie oferty do wielkości Twojej firmy. Masz możliwość prześledzenia poszczególnych ofert banków, ale wygodniejszym rozwiązaniem wydaje się przejrzenie rankingu, gdzie większość aktualnych propozycji dużo łatwiej ze sobą porównać.

Sposoby otwarcia rachunku bankowego

Do niedawna nie było takiego dylematu, bo założenie rachunku wymagało odwiedzin w placówce banku. Opcjonalnie to doradca klienta przyjeżdżał do Twojej firmy z kompletem dokumentów po wcześniejszych ustaleniach, co do jego parametrów. Obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej.

Wiele banków przygotowanych jest do świadczenia usług założenia konta zdalnie. Dzięki temu możesz podczas rozmowy telefonicznej, a częściej video z doradcą, otworzyć rachunek firmowy. Obecnie to wygodna forma kontaktu, która nie wymaga od Ciebie wizyt w banku. Oczywiście dobrze poznać się ze swoim "opiekunem" w instytucji finansowej na żywo, ale załatwienie wielu formalności nie musi każdorazowo wymagać osobistego spotkania. Dzięki temu oszczędzasz czas i możesz skupić się na prowadzeniu biznesu.

Bankowość elektroniczna

W dzisiejszych czasach to absolutna podstawa. Nie sam dostęp do usługi, ale jej funkcjonalność. Ważny jest dostęp do bankowości elektronicznej z poziomu komputera, ale także urządzeń mobilnych. Będąc w trasie, możesz zechcieć sprawdzić, czy kontrahenci przelali środki w umówionym terminie lub samemu wypłacić zaliczkę na poczet zamówienia. Narzędzie powinno być wygodne i funkcjonalne, ale jak sprawdzić te parametry?

O wielu rzeczach z pewnością opowie Ci pracownik banku, ale do takiej rozmowy - jeśli to okaże się w ogóle konieczne, możesz się wcześniej przygotować. Pomoże w tym wersja demonstracyjna (DEMO) platformy. Zwykle można je znaleźć na stronie internetowej banku.

Narzędzie pokazuje podstawowe funkcjonalności, a przede wszystkim pulpit po zalogowaniu. Dzięki temu możesz sprawdzić, jak wygląda platforma czy w jakie narzędzia została wyposażona. Często w środowisku testowym możesz także wykonać przelew (nie jest to transakcja gospodarcza) lub wymienić walutę. Wygodne i praktyczne rozwiązanie, które pozwala lepiej poznać bankowość elektroniczną danego banku.

Opłaty za rachunek bankowy

Jedną z podstawowych kwestii są opłaty. Wiele promocyjnych ofert jest ograniczona czasowo. Nie ma w tym nic złego, bo Ty prawdopodobnie także nie chcesz świadczyć swoich usług lub sprzedawać produktów za darmo. Warto jednak bliżej przyjrzeć się poszczególnym propozycjom banków. Od czego zacząć?

Przede wszystkim sprawdź czas obowiązywania promocyjnych cen. Czasami to zaledwie kwartał, innym razem pół roku, a czasami to nawet dwa lata. Pewnym standardem są propozycje na 12 miesięcy. W tym wypadku nie ma żadnej filozofii - warto wiedzieć, jak długo możesz korzystać z promocyjnych warunków. Co później?

To kolejna istotna kwestia dotycząca opłat. Kiedy skończą się wszystkie promocje, przyjdzie Ci płacić "regularne" stawki. W tym wypadku także warto upewnić się, czy będą one na akceptowalnym przez Ciebie poziomie. Inaczej wygląda przelew za 0,50 zł, a inaczej za 1,50 zł, zwłaszcza gdy każdego dnia realizujesz ich przynajmniej kilka.

Upewnij się, czy są jakieś gwiazdki. Kolejny raz to nic złego, że one są, warto jednak wiedzieć, co oznaczają. Jeśli opłata za kartę lub karty firmowe może wynieść 0 zł, to co należy zrobić, aby faktycznie za nie ponosić kosztów? Zdarza się, że taka opłata jest stała, a innym razem będzie zależna od np. ilości wykonanych transakcji lub ich wartości. Jeśli te liczby są realne do spełnienia, to najpewniej nic nie zapłacisz za kartę do konta.

Może się zdarzyć, że postawione wymagania przez bank np. pod względem liczby transakcji kartą, nie będą realne do spełnienia. Wynikać to może z prostej przyczyny, że po prostu nie robisz firmowych zakupów przy użyciu karty, ale ona sama czasami przydaje się np. przy okazji tankowania samochodu. W takiej sytuacji albo świadomie decydujesz się na taką stawkę, albo szukasz innej oferty.

Porównywanie tabel opłat i prowizji to bardzo żmudne zadanie. Jednak nie musisz tego robić. Jeśli wybierzesz 2-3 interesujące Cię propozycje, przed kontaktem z bankiem wypisz wszystkie pytania dotyczące opłat. Podczas rozmowy telefonicznej lub w placówce banku, możesz dopytać o interesujące Cię kwestie. W ten sposób zaoszczędzisz czas, a jednocześnie będziesz mieć pewność co do wysokości opłat po okresie promocyjnym.

Rachunek i oferta kredytowa

Wiele banków bardzo praktycznie podchodzi do oceny zdolności kredytowej. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że analizują one historię Twoich obrotów na rachunku za dany okres i na tej podstawie wyliczają potencjalną zdolność kredytową. Nie denerwuj się, gdy bank zadzwoni z propozycją. Jeśli nie chcesz finansowania po prostu odmów. Biznes jest często nieprzewidywalny i nigdy nie wiadomo, kiedy mogą przydać się dodatkowe pieniądze.

Poza typowym kredytem obrotowym przydatna jest także karta kredytowa. To przydatne narzędzie finansowe, które przydaje się za granicą. Wynajem auta podczas wyjazdu służbowego lub wakacji z rodziną może wymagać posiadania "kredytówki". Jeśli jako osoba indywidualna nie korzystasz z takiego rozwiązania, to jako klient biznesowy z pewnością będziesz. Pamiętaj, że to obciąża Twoją zdolność kredytową. Zadbaj więc o limit, którego realnie potrzebujesz. Czasami wystarczy kilka tysięcy złotych. Nie musisz więc decydować się na maksymalną propozycję przygotowaną na podstawie zdolności kredytowej firmy.

Jak wybrać konto firmowe?

Rachunek bankowy to podstawowe narzędzie finansowe w firmie. Bez niego trudno mówić o prowadzeniu jakiegokolwiek biznesu. Dlatego jego wybór lub zmiana, gdy dotychczasowa oferta jest zbyt kosztowna, ma duże znaczenie dla finansów przedsiębiorstwa i Twojej wygody. Pomocne w wyborze są rankingi, które zestawiają propozycję różnych banków. Pamiętaj, aby sprawdzić opłaty po okresie promocyjnym i uniknąć zaskoczenia. Sprawdź także funkcjonalność rachunku i narzędzia, które ułatwiają dostęp do konta np. aplikacja mobilna. Analizując najważniejsze parametry konta, zyskujesz pewność, że wybrałeś najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
10℃
Poziom opadów:
2.4 mm
Wiatr do:
31 km
Stan powietrza
PM2.5
7.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro