Reklama
Reklama

Kości drobiowe porozrzucane na Piątkowie. Mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla psów

Zdjęcie ilustracyjne | fot. achirathep z Pixabay

O sytuacji informuje "Gazeta Wyborcza". Właściciele psów obawiają się wychodząc na spacery. Bo takie "znalezisko" może być bardzo niebezpieczne. Sprawcą całego zamieszania może być na przykład staruszka, która przekonana, że dokarmia bezdomne zwierzęta, rozrzuca resztki z obiadu po trawnikach i krzakach. Nie sądzę, żeby ktoś robił to z premedytacją, tak jak wtedy, gdy ktoś rozrzucał kiełbasy z gwoździami po Poznaniu albo z trutkami na szczury - mówi dziennikarzom mieszkanka os. Sobieskiego.

Weterynarze alarmują, że takie podrzucanie kości może zakończyć się dla zwierzęcia nawet śmiercią. Kości drobiowe są pneumatyczne, czyli puste w środku. Psy oraz koty nie powinny ich jeść, ponieważ stanowią dla nich realne zagrożenie. Ich kawałki potrafią przebić przewód pokarmowy. Na co dzień zajmuję się radiologią i diagnostyką. Najczęściej mam trudnych pacjentów. Zdarzali mi się tacy, którzy mieli przebitą klatkę piersiową fragmentem kości, przez co nie dało się ich uratować - tłumaczy na łamach gazety, Katarzyna Szczepańska, lekarka weterynarii z Ultra-Vet.

To nie jedyny problem, takie jedzenie również pleśnieje. Ta żywność nie jest prawidłowo przechowywana i szybko się psuje. Toksyny, które ma w sobie, stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt. Mowa tu na przykład o jadzie kiełbasianym, który jest okropną trutką - dodaje.

Należy też pamiętać, że wyrzucanie jedzenia na trawnik może się zakończyć mandatem w wysokości 500 zł. Ale to nie koniec konsekwencji. Porzucanie odpadów przestaje być jednak wykroczeniem w chwili, kiedy w wyniku takiego działania jakieś zwierzę zrobi sobie krzywdę - tłumaczy na łamach gazety, mł. asp. Marta Mróz z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Jeśli na przykład pies zje porzuconą kość i się nią udusi albo zatruje, to automatycznie działanie, które do tego doprowadziło, staje się przestępstwem na mocy ustawy o ochronie zwierząt - dodaje. Wówczas grozi za to nawet do 3 lat więzienia.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
6.43 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro