Reklama
Reklama

24 nagrobki z Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan przejdą renowację. "Miasto dba o miejsca pamięci"

fot. ZZM Poznań
fot. ZZM Poznań

Prace potrwają do połowy października.

Większość nagrobków wymaga kompleksowej renowacji. Miasto dba o miejsca pamięci i trzeba pamiętać, że jest to proces czasochłonny, wymagający pracy wielu ludzi - mówi Katarzyna Michalak, inspektor prac konserwatorskich nadzorująca projekt.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Specjaliści Zarządu Zieleni Miejskiej, konserwator zabytków oraz wykonawca, który zajmie się pracami, są już po oględzinach miejsca. Nagrobki trzeba najpierw oczyścić i zdezynfekować, niektóre natomiast skleić. Sam proces ratowania nagrobków jest skomplikowany i wymaga nadzoru konserwatorskiego na każdym etapie wykonywanych prac - informuje Klaudia Beker, rzecznik Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu.

Większość obiektów tutaj wykonanych jest z kamienia. Na podstawie również archiwalnych zdjęć, będziemy rekonstruować nagrobki lub elementy, takie jak krzyże. Trzeba je również odpowiednio zabezpieczyć przed porastaniem przez rośliny i wnikaniem wody- mówi Katarzyna Michalak.

Koszt renowacji finansowany będzie w całości z budżetu miasta i wynosi ponad 200 tysięcy złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
36.63 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro