Reklama

PIM o uszkodzeniu korzeni drzew na Hetmańskiej: "wykonawca bez zgody PIM zmienił technologię"

fot. Robert Kalak / Koalicja ZaZieleń Poznań FB
fot. Robert Kalak / Koalicja ZaZieleń Poznań FB

Spółka w końcu skomentowała sprawę.

O tej sprawie pisaliśmy już w czwartek i wówczas poprosiliśmy Poznańskie Inwestycje Miejskie o komentarz do sprawy. Koalicja ZaZieleń Poznań poinformowała o uszkodzeniu co najmniej 11 kasztanowców przy ulicy Hetmańskiej poprzez uszkodzenie ich korzeni w trakcie budowy przejazdu rowerowego przez ulicę Hetmańską. Po interwencji koalicji w Zarządzie Dróg Miejskich, prace wstrzymano.

Co na to PIM? - W środę wykonawca inwestycji prowadził na ul. Hetmańskiej prace związane z siecią elektryczną, które są konieczne przy budowie nowej sygnalizacji. Roboty te należało wykonać w bezwykopowej technologii przewiertu. Wykonawca jednak bez zgody spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie zmienił technologię na wykop otwarty - tłumaczy Maja Chłopocka-Nowak z PIM. - Odsłonił i naruszył część korzeni rosnących na ul. Hetmańskiej drzew. Wykonawca zapewnia, że korzenie drzew odsłaniano ręcznie, by ograniczyć uszkodzenia systemu korzeniowego, wykop był na bieżąco zasypywany, a po zakończonych robotach drzewa zostały podlane - dodaje.

Jak podkreśla Chłopocka-Nowak, wykonawca nie mógł sam wybrać takiej technologii. Dlatego prace przy drzewach wstrzymano. - Wykonawca został zobowiązany do przeprowadzenia pozostałych robót zgodnie z projektem w technologii bezwykopowej. Technologia wykopu otwartego jest niezgodna z projektem. Na etapie przygotowania do inwestycji kwestia zachowania i zabezpieczenia pobliskich drzew była bardzo ważna, dlatego w projekcie budowy podkreślono, że planowane roboty mają się odbywać w obrębie drzew i innych trwałych nasadzeń, należy więc prowadzić je z zachowaniem szczególnej ostrożności. Do obowiązków wykonawcy należy m.in. dopilnowanie, aby w zasięgu strefy korzeniowej wszystkich drzew nie poruszał się sprzęt mechaniczny. Jego zadaniem jest prowadzenie prac w sposób jak najmniej ingerujący w zastaną na terenie przeznaczonym pod budowę zieleń - zapewnia.

Obecnie PIM analizują sytuację pod kątem zapisów kontraktowych i odpowiedzialności finansowej wykonawcy prac. - Drzewa rosnące na ul. Hetmańskiej zostały objęte szczególnym nadzorem i uwagą. Spółka PIM jak i Miasto nie zgadzają się na niszczenie drzew. Ten, jak i inni wykonawcy, są zobowiązywani do zachowania ostrożności podczas prac w sąsiedztwie drzew - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
14℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
7.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro