Reklama
Reklama

Najlepsze sposoby na oszczędzanie czasu

Im starsi jesteśmy, tym więcej spoczywa na nas obowiązków. To sprawia, że coraz trudniej jest nam wygospodarować na wszystko czas. Z kolei życie bez choćby chwili dla siebie jest frustrujące i po prostu męczące. Jak więc sprawić, aby w ciągu dnia mieć przynajmniej godzinę na relaks i odpoczynek?

Organizacja dnia

Tak naprawdę absolutną podstawą jest wiedzieć już od samego rana, czym dokładnie będziemy się dzisiaj zajmować. Dobrym pomysłem jest założenie sobie kalendarza i zapisywanie w nim każdej rzeczy, którą musimy się zająć. Przy czym pamiętajmy o zostawianiu sobie bezpiecznego zapasu czasu - jeśli wykonanie danej rzeczy powinno zająć nam godzinę, lepiej załóżmy, że będzie to siedemdziesiąt minut. W końcu często zdarzają się nieprzewidziane okoliczności. Kalendarz możemy prowadzić wirtualnie, na przykład za pomocą kalendarza Google. Dzięki temu otrzymamy przypomnienia za pośrednictwem telefonu. W ten sposób nie zapomnimy o niczym ważnym. Dobra organizacja dnia sprawi, że będziemy marnować mniej czasu na zastanawianie się nad tym, co teraz powinniśmy robić. Zamiast tego sprawnie uporamy się ze wszystkimi zadaniami.

Załatwiaj sprawy drogą online

Nie od dziś wiadomo, że internet może wyręczyć nas w wielu rzeczach. To prawda, choć należy używać go z rozsądkiem. Powinniśmy na przykład spróbować wykonać zdalnie te czynności, które zazwyczaj robiliśmy stacjonarnie.

Na przykład załatwianie spraw w urzędzie miasta. Mając Profil Zaufany, możemy bez problemu wysłać dokumenty lub złożyć oświadczenie bez wychodzenia z domu. Tym samym unikniemy czekania w kolejkach i ominie nas jeżdżenie na drugi koniec miasta do urzędu.

Warto rozważyć również zakupy online. Zamiast jechać do sklepu i samodzielnie robić zakupy, możemy wyręczyć się aplikacją InPost Fresh. Dzięki niej kurier dostarczy nam wybrane przez nas produkty prosto pod wskazany adres. Możemy wybrać nawet dzień i godzinę jego wizyty. Pomyśl, ile czasu każdego tygodnia spędzasz na zakupach. To mogą być Twoje wolne godziny, jeśli zdecydujesz się na zamawianie produktów do swojego domu.

Naucz się odmawiać

Bywa i tak, że nasz grafik jest mocno napięty, ponieważ często skupiamy się nie na sobie, a na innych. Gdy ktoś poprosi nas o pomoc, zgadzamy się, choć wolelibyśmy w tym czasie robić coś innego. Dlatego też tak ważna jest asertywność. Dzięki niej będziemy mogli uwolnić dodatkowe godziny, ponieważ w końcu nauczymy się mówić "nie".

Oczywiście nie chodzi nam o to, abyśmy zawsze wszystkim odmawiali. Jednak, jeśli czujemy, że nie chcemy czegoś robić, to zakomunikujmy to innym. W ten sposób będziemy czuli się lepiej z samymi sobą. Do tego faktycznie znajdziemy czas na nasze potrzeby. Niezależnie, czy będzie to oddanie się lekturze, swojemu hobby, czy po prostu będziemy leżeć na kanapie i oglądać seriale - to będzie nasz czas, który wykorzystamy tak, jak tylko będziemy mieli na to ochotę.

Mamy nadzieję, że widzisz już, w jaki sposób możesz zyskać przynajmniej kilka chwil więcej w ciągu tygodnia!

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
13.11 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro