Reklama
Reklama

Drakońskie mandaty za jazdę takim kombajnem. Policjanci ostrzegają

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. KPP Środa Wielkopolska

Funkcjonariusze przypominają, by kierowcy kombajnów przestrzegali obowiązku demontażu tzw. hederów przed jazdą drogą.

Taki pojazd rolniczy z zespołem tnącym jest bardzo niebezpieczny dla innych użytkowników dróg. Kierujący kombajnem ma obowiązek zdemontowania go, jeśli jedzie drogą publiczną. Kwestia demontażu hederu jest często bardzo ważna dla organów wymiaru sprawiedliwości podczas rozstrzygania spraw związanych z wypadkami z udziałem kombajnów. Przy zderzeniu z maszyną, która ma z przodu urządzenie tnące praktycznie nie mamy szans na wyjście z opresji cało - informuje st. asp. Edyta Kwietniewska, oficer prasowy policji w Środzie Wielkopolskiej.

Trzeba jednak zaznaczyć, że w nowych maszynach heder stosunkowo łatwo odczepić, problem są kombajny starego typu, gdzie demontaż może być prawdziwym wyzwaniem - dodaje. Nie zmienia to faktu, że nigdy nie wiemy, kiedy dojdzie do wypadku, dlatego zdjęcie hederu jest konieczne - dodaje rzeczniczka.

Jak podkreśla naczelnik średzkiej drogówki podkom. Mark Zięty - jazda z niezdjętym hederem to naruszenie przepisów o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i może za to grozić kara grzywny do 3 tysięcy złotych, a jeśli sprawa trafi do sądu, to maksymalna kara może wynieść 30 000 złotych.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
22℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
18.15 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro