Reklama
Reklama

Katarzyna Kamińska będzie nową szefową Biblioteki Raczyńskich

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Prezydent Poznania zaaprobował werdykt komisji konkursowej, która na posiedzeniu w lipcu przeprowadziła rozmowy z sześciorgiem kandydatów i w drodze głosowania udzieliła Katarzynie Kamińskiej rekomendacji na stanowisko dyrektorskie.

Posnania. Wie, na czym polega zarządzanie dużą miejską instytucją i rozumie potrzeby mieszkańców w zakresie dostępu do kultury - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Przed Biblioteką Raczyńskich stoi wiele wyzwań - promocja czytelnictwa, działania edukacyjne i muzealne, a także troska o dostępność. Jestem przekonany, że nowa dyrektorka sprosta wszystkim tym zadaniom - dodaje.

Za siedem lat Biblioteka Raczyńskich obchodzić będzie 200. rocznicę swojego istnienia. Decyzją prezydenta Poznania w trzecie stulecie poznańską książnicę wprowadzi nowa dyrektor, która pokieruje nią do 2029 roku.

Katarzyna Kamińska od 2012 r. pełniła funkcję dyrektorki Wydawnictwa Miejskiego Posnania, które pod jej kierunkiem rozwijało nie tylko działalność wydawniczą. W nowej roli Katarzyna Kamińska zaproponowała między innymi stworzenie Strategii Rozwoju Biblioteki Raczyńskich, uwzględniającej wyzwania związane z popularyzacją i rozwojem czytelnictwa, animacji kultury i edukacji kulturowej przy jednoczesnej dbałości o funkcje biblioteczne, ze szczególnym uwzględnieniem zadań wynikających ze statusu biblioteki naukowej. Kluczowe będzie również prowadzenie dialogu z partnerami wewnętrznymi i zewnętrznymi, zwłaszcza w kwestii organizacji i rozwoju sieci filii bibliotecznych, liczącej obecnie ponad 30 placówek - w tej kwestii dyr. Kamińska zaproponowała szereg konkretnych rozwiązań związanych z infrastrukturą kluczowych filii i muzeów, wchodzących w skład majątku instytucji - informują przedstawiciele poznańskiego magistratu.

Kadencja dotychczasowej dyrektor Anny Gruszeckiej upływa z końcem sierpnia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
15.32 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro