Reklama

To może być chłodna zima w mieszkaniach. Ciepłownie mają problemy

Zdjęcie ilustracyjne | fot. hessam nabavi / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. hessam nabavi / unsplash.com

Coraz więcej ciepłowni w Polsce notuje straty, a to oznacza, że mieszkańcy wspólnot i spółdzielni mogą mieć zimą problem z ogrzaniem mieszkań.

Portal money.pl przyjrzał się sytuacji. Koszty ogrzewania rosną o nawet kilkaset procent, a to przekłada się na wysokość opłat mieszkańców bloków. Same ciepłownie są w trudnej sytuacji, bo w kraju mamy problem z dostępem do opału, a jeśli już można go kupić to za ogromne pieniądze, na co przedsiębiorstwa nie są przygotowane.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Choć w Poznaniu sytuacja wydaje się być pod kontrolą, są miejscowości, w których mieszkańcy mają ogromny problem. Tak jest chociażby w Kopytkowie na Pomorzu, gdzie z dnia na dzień firma dostarczająca ciepło do domów i szkoły wypowiedziała mieszkańcom umowy, bo ogłasza bankructwo.

Specjaliści twierdzą, że dla wielu ciepłowni przetrwanie będzie oznaczać drastyczne podwyżki opłat dla mieszkańców. Przez drastyczne należy rozumieć takie sięgające kilkuset procent. A sytuację komplikuje także konieczność zakupu uprawnień do emisji CO2 przez przedsiębiorstwa tego typu.

Dopiero jesienią mamy się przekonać jak naprawdę wygląda sytuacja z węglem i jego dostawą do największych przedsiębiorstw ciepłowniczych w naszym kraju.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
12.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro