Reklama

Kranówka w Poznaniu ma dziwny posmak? Mamy odpowiedź Aquanetu

Zdjęcie ilustracyjne | fot. kaboompics / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. kaboompics / pixabay.com

Do naszej redakcji dotarło kilka zapytań o specyficzny smak poznańskiej wody.

- Chciałem zwrócić Waszą uwagę na charakterystyczny i nieprzyjemny zapach wody w Poznaniu od kilku dni. Na różnych grupach lokalnych takich jak ratajska, staromiejska czy grunwaldzka pojawiają się wiadomości ludzi potwierdzających to zjawisko w różnych częściach miasta. Podobno Aquanet nic nie wie o tym zapachu i smaku i sprawdzają, co się dzieje. Trwa to jednak koło tygodnia - pisze Tomek.

- Mieszkamy w kilku odległych od siebie miejscach na Ratajach, a zmiana jest wszędzie wyczuwalna. Woda ma posmak rozpuszczonego lekarstwa, wyczuwamy również inną konsystencję... Trudno to opisać, trzeba spróbować, by wiedzieć o co chodzi... Czysta z kranu i po przegotowaniu nie nadaje się do picia z uwagi na walory smakowe. Herbata/kawa również smakują inaczej. Co jest tego przyczyną??? - dopytuje Magda.

Zapytaliśmy o posmak wody pracowników Aquanetu. - W sobotę (30.07.2022) Inżynierowie Utrzymania Ruchu Aquanet, otrzymali pojedyncze zgłoszenia dotyczące nieakceptowanego smaku zimnej wody. Zgłoszenia pochodziły m.in. z rejonów: Dębiec, Łazarz, Świerczewo, Rataje. Przyczyną tych zmian było profilaktyczne podniesienie dawki dezynfektanta z uwagi na prowadzone prace eksploatacyjne na stacji uzdatniania wody w Poznaniu przy ul. Wiśniowej w dniu 29.07.2022 roku, jak również z uwagi na dużą awarię, do której doszło w dniu 29.07.2022 na os. Zwycięstwa w Poznaniu - wyjaśnia Zofia Koszutska- Taciak, rzeczniczka spółki. - Poziom chloru w wodzie uzdatnionej nie przekroczył dopuszczalnego stężenia, które wynosi 0,3 mg/l. Dawka dezynfektanta ponownie została obniżona do stałego poziomu w dniu 31.07.2022 roku, rano - dodaje. - W poznańskiej "kranówce" stężenie chloru średnio wynosi 0,1 - 0,2 mg/dm3 (przy maksymalnym dopuszczalnym stężeniu 0,3 mg/dm3). Zmiana w dawkowaniu chloru wiązała się z indywidualnym odczuwaniem różnicy w smaku i/lub zapachu wody u niektórych odbiorców - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
3℃
Poziom opadów:
2.5 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
26.81 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro