Reklama

Jacek Jaśkowiak zapowiada: od nowego roku albo podwyżka cen biletów, albo mniej kursów komunikacji miejskiej

fot. Jacek Jaśkowiak FB
fot. Jacek Jaśkowiak FB

Prezydent Poznania udzielił wywiadu portalowi businessinsider.pl.

Jacka Jaśkowiaka pytano m.in. o obecną sytuację gospodarczą. Jak wskazuje prezydent, rok 2022 to ostatnio dobry rok dla samorządów, ale też dla Polek i Polaków. Jego zdaniem czekają nas ciężkie czasy. Samorządy zaskakuje się kolejnymi pomysłami, które sprawiają, że do ich budżetów wpływać będzie coraz mniej środków. To chociażby kwestia obniżki podatku PIT z 17 do 12 procent. Dla Poznania oznacza to kilkaset milionów złotych mniej rocznie.

Na przykładzie Poznania widać jak rosną stawki za media. - Cena energii elektrycznej wzrosła w tym roku o 70 proc., co dla budżetu Poznania oznacza wzrost wydatków o 40 mln zł, z czego połowę stanowią wyższe koszty komunikacji publicznej. Obecne stawki obowiązują jednak tylko do końca tego roku. W następnym przetargu mogą być już znacznie wyższe. Nie wykluczamy wzrostu kosztów o kolejnych 100 proc. Ceny gazu poszły w górę w ciągu tego roku o 200 proc. To się przekłada na utrzymanie szkół, szpitali, budynków publicznych. Jak będą wyglądały ceny gazu w przyszłym roku? Tego nie wiemy - mówi Jacek Jaśkowiak w wywiadzie.

Na co musimy przygotować się w przyszłym roku? Zdaniem prezydenta utrzymanie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego będzie kosztować o 100 mln złotych więcej niż dotychczas. A to oznacza, że trzeba te pieniądze gdzieś znaleźć. Opcje są dwie: podwyżka cen biletów lub cięcie połączeń. - Mamy rok wyborczy. Trudno się w takim czasie robi podwyżki, trudno to zakomunikować mieszkańcom. Niemniej, jest to kwestia odpowiedzialności. Czy uda się to zrobić? Nie wiem - przyznaje.

Ale problemów jest więcej. Coraz więcej osób rezygnuje z pracy w miejskich instytucjach ze względu na niskie płace. Prezydent zdaje sobie sprawę z tego, że przy obecnej inflacji pracownicy zasługują na podwyżkę, ale jak mówi, podniesienie wynagrodzeń o 250 złotych to koszt dla budżetu miasta około 50 mln złotych w skali roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro