Reklama
Reklama

Poznańskie CBŚP rozbiło gang nielegalnie obracający lekami. Wśród zatrzymanych policjanci

fot. CBŚP
fot. CBŚP

Praca nad tą sprawą trwała kilkanaście miesięcy.

Jak informuje Centralne Biuro Śledcze Policji, na początku ubiegłego roku CBŚP rozbiło gang zajmujący się nielegalnym obrotem leków. - Wówczas śledczy odkryli, że rozbita grupa współpracowała z innym gangiem, którego członkowie pozyskiwali i wprowadzali do obrotu lekarstwa, których obrót jest ściśle kontrolowany, a w przypadku niektórych medykamentów nawet zabroniony w naszym kraju - wyjaśnia.

Od początku śledczy podejrzewali, że w działalność drugiego gangu zaangażowani mogą być policjanci. - Dlatego rozpoczęto ścisłą współpracę z policjantami z Wydziału w Poznaniu Biura Spraw Wewnętrznych Policji. Policjanci CBŚP, BSWP i prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej w Poznaniu pracowali nad sprawą kilkanaście miesięcy, ustalając członków zorganizowanej grupy przestępczej, sposób ich działania, miejsca przechowywania produktów leczniczych oraz źródła ich pochodzenia, a także sposoby legalizacji pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności - dodaje.

Z ustaleń wynika, że od początku 2020 roku gang wprowadzał do obrotu produkty farmaceutyczne bez zezwoleń. - Według funkcjonariuszy leki zdobywano na podstawie sfałszowanych recept, które za pośrednictwem współpracujących aptek były realizowane bez wiedzy osób, na które je wystawiono. Następnie lekarstwa były sprzedawane po znacznie wyższej cenie na czarnym rynku. Wśród pozyskanych w ten sposób produktów były leki przeciwbólowe, psychotropowe, nasenne, a nawet niedopuszczone do obrotu na terenie Polski. Z dotychczas zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że członkowie grupy mogli pozyskać ponad 730 kg leków, o czarnorynkowej wartości ponad 2,6 mln zł.

Uderzenie w członków gangu miało miejsce w ostatni czwartek na terenie województw wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego. Zatrzymano 9 osób, w tym 2 policjantów. Zabezpieczono kilkaset opakowań z produktami leczniczymi największych koncernów farmaceutycznych na świecie, podrobione recepty, pieczątki i urządzenia służące do ich podrabiania, telefony komórkowe oraz nośniki danych informatycznych.

- Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie należące do podejrzanych: ponad 120 tys. zł. i 6 tys. euro, pojazdy warte blisko 130 tys. zł oraz środki znajdujące się na rachunkach bankowych.

Zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tym gangiem. Podejrzani usłyszeli również zarzuty sprowadzania niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, poprzez nielegalne wprowadzenie do obrotu leków oraz zarzuty z ustawy Prawo farmaceutyczne.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
12.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro