Reklama

"Camp Kościuszko" w Poznaniu. Minister Błaszczak: 'Więzi łączące Polskę i Stany Zjednoczone są dziś głębokie i serdeczne'

fot. Ministerstwo Obrony Narodowej / TT
fot. Ministerstwo Obrony Narodowej / TT

Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej uczestniczy w wydarzeniu nadania imienia nowej placówce US Army, która będzie stacjonować w Poznaniu.

Wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA będzie nosiło nazwę wyróżniającą "CAMP KOŚCIUSZKO". Więzi łączące Polskę i Stany Zjednoczone są dziś głębokie i serdeczne. Co więcej, mają swoje źródło i uzasadnienie w historii. Tadeusz Kościuszko jest naszym wspólnym wspaniałym bohaterem, który walczył o niepodległość zarówno Polski, jak i USA - mówił minister Błaszczak. Naszym zadaniem jest wzmacnianie relacji poprzez budowę interoperacyjności pomiędzy naszymi siłami zbrojnymi dlatego tak bardzo cenimy obecność wojsk USA na polskiej ziemi. Bardzo cenimy wysunięty element dowództwa sił amerykańskich V Corps w Polsce - mówił. Szczególnie ważna jest dla nas zmiana polegająca na przekształceniu rotacyjnej obecności w stałą obecność elementów dowództwa i za to bardzo chciałbym podziękować naszym sojusznikom - dodał.

Od listopada 2020 roku w Poznaniu działa wysunięte dowództwo V. Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce, (V Corps Headquarters Fwd). Jest jedyną strukturą tego szczebla dowodzenia rozmieszczoną w Europie. Jego głównym zadaniem jest koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA dyslokowanymi w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO. Oznacza to, że właśnie z Polski dowodzone są amerykańskie siły lądowe rozmieszczone w całej Europie.

Podczas szczytu NATO w Madrycie pod koniec czerwca, prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że do Polski przeniesiona zostanie kwatera główna V Korpusu Wojsk Lądowych USA. To najwyższe dowództwo taktyczne Wojsk Lądowych USA. Po raz pierwszy wojsko amerykańskie będzie stacjonowało w Polsce na stałe.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro