Reklama

Minister zdrowia: "zbliżamy się do apogeum fali koronawirusa"

fot. Ministerstwo Zdrowia
fot. Ministerstwo Zdrowia

Ma nastąpić w połowie sierpnia.

Adam Niedzielski w czwartek pojawił się na konferencji prasowej w Puławach. Jak mówił, w ciągu ostatniego miesiąca z tygodnia na tydzień obserwowano bardzo duże wzrosty zakażeń koronawirusem - przekraczały one 60 procent. W jednym tygodniu wzrost wyniósł nawet 80 procent. W poniedziałek odnotowano natomiast przekroczenie bariery 5000 nowych przypadków.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

- Obserwujemy jedno pozytywne zjawisko - hamowanie dynamiki wzrostu z tygodnia na tydzień liczby nowych przypadków. Dzisiaj ta liczba, która wynosi 3,5 tys. nowych przypadków, to tak naprawdę 17-, 18-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia - tłumaczył minister.

Zdaniem Adama Niedzielskiego najbardziej prawdopodobny scenariusz to apogeum fali w drugiej połowie sierpnia. Wówczas w Polsce miałoby być notowanych nawet ponad 10 tysięcy zakażeń dziennie. Możliwe jednak, że szczyt fali nastąpi wcześniej - w pierwszej połowie przyszłego miesiąca i wówczas dziennych zakażeń będzie mniej - maksymalnie 8 tysięcy.

Czy w związku ze sporą liczbą zakażeń przewidywane są jakieś restrykcje? Zdaniem ministra nie, ponieważ 90 procent obywateli naszego kraju nabyła odporność na wirus. Dodał też, że wciąż kluczowa jest liczba hospitalizacji, a ta jest niewielka.

W ciągu ostatniej doby w Polsce potwierdzono 3514 nowych zakażeń. Zmarło 12 osób.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
41.45 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro