Reklama
Reklama

Minister zdrowia: "zbliżamy się do apogeum fali koronawirusa"

fot. Ministerstwo Zdrowia

Ma nastąpić w połowie sierpnia.

Adam Niedzielski w czwartek pojawił się na konferencji prasowej w Puławach. Jak mówił, w ciągu ostatniego miesiąca z tygodnia na tydzień obserwowano bardzo duże wzrosty zakażeń koronawirusem - przekraczały one 60 procent. W jednym tygodniu wzrost wyniósł nawet 80 procent. W poniedziałek odnotowano natomiast przekroczenie bariery 5000 nowych przypadków.

- Obserwujemy jedno pozytywne zjawisko - hamowanie dynamiki wzrostu z tygodnia na tydzień liczby nowych przypadków. Dzisiaj ta liczba, która wynosi 3,5 tys. nowych przypadków, to tak naprawdę 17-, 18-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia - tłumaczył minister.

Zdaniem Adama Niedzielskiego najbardziej prawdopodobny scenariusz to apogeum fali w drugiej połowie sierpnia. Wówczas w Polsce miałoby być notowanych nawet ponad 10 tysięcy zakażeń dziennie. Możliwe jednak, że szczyt fali nastąpi wcześniej - w pierwszej połowie przyszłego miesiąca i wówczas dziennych zakażeń będzie mniej - maksymalnie 8 tysięcy.

Czy w związku ze sporą liczbą zakażeń przewidywane są jakieś restrykcje? Zdaniem ministra nie, ponieważ 90 procent obywateli naszego kraju nabyła odporność na wirus. Dodał też, że wciąż kluczowa jest liczba hospitalizacji, a ta jest niewielka.

W ciągu ostatniej doby w Polsce potwierdzono 3514 nowych zakażeń. Zmarło 12 osób.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
32.03 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro