Reklama

W Poznaniu pojawiły się nowe tablice rejestracyjne.

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Nowe tablice wydawane są od 22 lipca właścicielom samochodów, którzy chcą lub muszą przerejestrować swoje pojazdy.

Jak przekazują miejscy urzędnicy, zainteresowanie nowymi tablicami jest spore. Zdarzali się nawet kierowcy, którzy celowo przesuwali umówiony termin odebrania blach na później, żeby mieć na swoim samochodzie wyróżnik "PY". Na razie takie tablice dostają tylko kierowcy z autami spalinowymi. Pojazdy elektryczne wciąż mogą korzystać z tablic zaczynających się od "PO".

Tablice rejestracyjne rozpoczynające się od "PY" są wydawane, ponieważ skończyły się już możliwe kombinacje liter i cyfr dla wcześniejszego wyróżnika "PO". Było ich ponad 1,23 miliona.

Zgodnie z zasadami tworzenia tablic rejestracyjnych jedna, dwie lub trzy pierwsze litery tworzą tak zwany wyróżnik miejsca. Pierwsza litera oznacza województwo, a jedna lub dwie następne - powiat. Jeżeli jest to jedna litera, jest to miasto na prawach powiatu (lub dzielnica Warszawy), jeżeli dwie - powiat ziemski, ale istnieją odstępstwa od tej reguły - informują miejscy urzędnicy.

Po wyróżniku powiatu na tablicy znajduje się wyróżnik pojazdu. Nie można w nim jednak stosować liter B, D, I, O, Z, ponieważ są zbyt podobne do cyfr 8, 0, 1, 0, 2 - dodają.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.77 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro