Reklama
Reklama

Poznań i Suchy Las wśród najbogatszych w Polsce

fot. PIM
fot. PIM

Tak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Finansów.

Dane opracował portalsamorzadowy.pl. Określają one wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca gminy, powiatu i województwa. Wskaźniki te są podstawą do wyliczenia rocznych kwot części wyrównawczej subwencji ogólnej i wpłat na 2022 rok.

Od lat najbogatszą gminą w Polsce jest Kleszczów z dochodem na poziomie prawie 30 tysięcy złotych na mieszkańca. Drugie miejsce zajmują dolnośląskie Kobierzyce z dochodem 8125 zł na mieszkańca. W pierwszej dziesiątce znalazła się tylko jedna wielkopolska gmina - Suchy Las. Znalazł się na siódmym miejscu zestawienia z dochodem 6716 zł na mieszkańca.

Wśród najbogatszych powiatów znalazł się Poznań. Konkretnie na szóstym miejscu z dochodem na mieszkańca na poziomie 534,79 zł (chodzi o część powiatową). W przypadku brania pod uwagę dochodu Poznania jako gminy (samo miasto) to dochód wynosi 3277,10 zł na mieszkańca i plasuje nasze miasto na 87. miejscu zestawienia najbogatszych gmin. Dla porównania część gminna Warszawy znajduje się na 33. miejscu z dochodem 4354 zł na mieszkańca.

Co z województwami? Od lat niezmiennie najbogatszym województwem w kraju jest mazowieckie. Dochód na mieszkańca to 665,19 zł. Wielkopolska zajmuje drugie miejsce, z dochodem wynoszącym zaledwie połowę tego, co w województwie mazowieckim - 325,57 zł na mieszkańca. Trzecie miejsce zajmuje Dolny Śląsk z dochodem 319,65 zł na mieszkańca.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
12℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
20.14 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro