Reklama
Reklama

Na Stary Rynek przyjadą wielkie rury z Turcji. Zmieni się miejsce oglądania koziołków!

fot. PIM
fot. PIM

Rusza budowa zbiorników retencyjnych, które przewidziane są pod płytą Starego Rynku.

Jak zapowiadają Poznańskie Inwestycje Miejskie, 25 lipca w rejonie prac pojawi się pierwszy transport znaczących rozmiarów rur, które posłużą do budowy zbiornika przy Wadze Miejskiej. Tego samego dnia przesunięte zostanie miejsce, z którego można oglądać trykające się koziołki na ratuszowej wieży.

W miejscu, z którego do tej pory turyści oglądali zegar z trykającymi się koziołkami, rozpocznie się budowa gazociągu. Z tego względu od poniedziałku, 25 lipca koziołki będzie można oglądać z przestrzeni po prawej stronie fontanny Prozerpiny, a nie od frontu ratusza. Najwygodniej będzie można tam dojść od strony ul. Wielkiej lub Żydowskiej - informują urzędnicy PIM.

Przed ratuszem rozpoczną się roboty związane z wykopem pod gazociąg i instalacją potrzebnych zabezpieczeń. Następnie badania przeprowadzać będą tam archeolodzy, a później na plac budowy wejdą gazownicy by położyć i połączyć rury gazociągu. Według zapowiedzi, prace będą prowadzone tak, by jak najszybciej można było przywrócić przestrzeń turystom i mieszkańcom.

Na 25 i 26 lipca planowany jest też transport części zbiornika retencyjnego, które sprowadzane są z Turcji. To liczące ok. trzech metrów średnicy rury. Przewożone są one w odcinkach liczących także trzy metry. Z powodu ich niestandardowych rozmiarów, podczas transportu mogą występować czasowe utrudnienia w ruchu pieszym na płycie Starego Rynku oraz kołowym w jego okolicy. W trakcie dostawy i montażu elementów zbiornika może występować także hałas
- przekazują urzędnicy PIM.

Docelowo konstrukcję zbiornika retencyjnego przy budynku Wagi Miejskiej stanowić będzie bateria dwóch połączonych ze sobą rurociągów o długości 30 metrów każdy. Planowana pojemność powstającego zbiornika to 424 metry sześcienne. Jego zadaniem będzie gromadzenie i przetrzymanie nadmiaru wód opadowych. Powstaje on w głębokim wykopie w pobliżu budynku Wagi Miejskiej, w miejscu pozostałości po fundamentach tzw. Nowego Ratusza, które uprzednio zostały zbadane przez archeologów. Drugi duży zbiornik retencyjny planowany jest na wschodniej stronie Starego Rynku, przed domkami budniczymi. Ponadto powstaną dwa mniejsze zbiorniki, które będą zbierać deszczówkę służącą do podlewania zieleni - dodają.

Piesi proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności w tym miejscu.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
12℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
19.85 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro