Reklama

Podczas prac na Starym Rynku archeolodzy dokonali kolejnego odkrycia

fot. PIM

Dotarli do podziemnego pomieszczenia - tym razem małych rozmiarów, najprawdopodobniej stanowiące drugą, niższą kondygnację piwnicy tzw. Nowego Ratusza.

Jak relacjonują przedstawiciele PIM, działający na miejscu pracownicy, po wykonaniu otworu w drzwiach do tego pomieszczenia, poczuli niezidentyfikowany zapach wydobywający się ze środka, dlatego dla bezpieczeństwa została wezwana straż pożarna. Jak już informowaliśmy, po dokładnym sprawdzeniu, nie stwierdzono zagrożenia.

W styczniu rusza miejski program Kawka Bis! To ostatni moment na wymianę kopciucha. Na mocy uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z nich będzie karane. Więcej informacji na: poznan.pl/kawka
REKLAMA

Do odkrycia doszło podczas prac w wykopie pod zbiornik retencyjny przy budynku Wagi Miejskiej, w ruinach dawnego ratusza. W trakcie robót archeologicznych odkryto tam strop pomieszczeń piwnicznych. Ze względów bezpieczeństwa, przed demontażem stropu wykonany został próbny odwiert. Z otworu wydobywał się zapach nieznanego pochodzenia, dlatego na miejsce została wezwana straż pożarna - relacjonują urzędnicy PIM. Specjalistyczna jednostka pomagała ustalić, czym jest nietypowy zapach i jakie ma pochodzenie. Z uwagi na nieznany charakter woni, prace te prowadzone były z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Po wykonaniu rozpoznania nie stwierdzono jednak, by była ona niebezpieczna. Strażacy podejrzewają, że przed zamknięciem pomieszczenia przeprowadzona została w środku dezynfekcja, a zapach pozostał z uwagi na dużą szczelność tego miejsca - dodają.

Obecnie konstrukcja została odpowiednio zabezpieczona. Niebawem archeolodzy przystąpią do badań podziemnego pomieszczenia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na trasach! Może być ślisko!
2℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
21.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro