Reklama
Reklama

Podczas prac na Starym Rynku archeolodzy dokonali kolejnego odkrycia

fot. PIM
fot. PIM

Dotarli do podziemnego pomieszczenia - tym razem małych rozmiarów, najprawdopodobniej stanowiące drugą, niższą kondygnację piwnicy tzw. Nowego Ratusza.

Jak relacjonują przedstawiciele PIM, działający na miejscu pracownicy, po wykonaniu otworu w drzwiach do tego pomieszczenia, poczuli niezidentyfikowany zapach wydobywający się ze środka, dlatego dla bezpieczeństwa została wezwana straż pożarna. Jak już informowaliśmy, po dokładnym sprawdzeniu, nie stwierdzono zagrożenia.

Do odkrycia doszło podczas prac w wykopie pod zbiornik retencyjny przy budynku Wagi Miejskiej, w ruinach dawnego ratusza. W trakcie robót archeologicznych odkryto tam strop pomieszczeń piwnicznych. Ze względów bezpieczeństwa, przed demontażem stropu wykonany został próbny odwiert. Z otworu wydobywał się zapach nieznanego pochodzenia, dlatego na miejsce została wezwana straż pożarna - relacjonują urzędnicy PIM. Specjalistyczna jednostka pomagała ustalić, czym jest nietypowy zapach i jakie ma pochodzenie. Z uwagi na nieznany charakter woni, prace te prowadzone były z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Po wykonaniu rozpoznania nie stwierdzono jednak, by była ona niebezpieczna. Strażacy podejrzewają, że przed zamknięciem pomieszczenia przeprowadzona została w środku dezynfekcja, a zapach pozostał z uwagi na dużą szczelność tego miejsca - dodają.

Obecnie konstrukcja została odpowiednio zabezpieczona. Niebawem archeolodzy przystąpią do badań podziemnego pomieszczenia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro