Reklama
Reklama

Problemy z wynikami rekrutacji do szkół średnich. "Incydent był wynikiem nałożenia kilku czynników"

Taki komunikat wyświetlał się na stronie PCSS w środę rano. | fot. Czytelnik
Taki komunikat wyświetlał się na stronie PCSS w środę rano. | fot. Czytelnik

Do zdarzenia doszło w środę rano.

Kiedy uczniowie klas ósmych mieli poznać wyniki - dokładnie o godzinie 10:00 padł system. Już kilka minut później mieliśmy mnóstwo informacji od zaniepokojonych rodziców. Niestety wyników nie można sprawdzić. Na stronie nabor.pcss.pl pojawia się komunikat o pracach serwisowych. Pewnie serwery padły! Czy jednak nie można było tego przewidzieć? Sytuacja kuriozalna - pisała jedna z osób.

Jak w rozmowie z Radiem Poznań w tym dniu przekazywał Wiesław Banaś z Wydziału Oświaty z Urzędu Miasta Poznania- " kłopoty wynikały z dużej liczby wejść w jednym czasie".

Co tak właściwie się stało. Jest komunikat Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego PCSS. Oto jego pełna treść:
"Incydent niedostępności funkcji sprawdzania wyników przydziału systemu Nabór w dniu 20.07.2022 r. od godziny 10:00-12:30 był wynikiem nałożenia kilku czynników technicznych. Jedną z istotniejszych było wprowadzenie wcześniejszych, niezbędnych zmian konfiguracyjnych naszych systemów związanych z podwyższonymi procedurami bezpieczeństwa zagrożeń cyberprzestrzeni. System błędnie (nadwrażliwie) ocenił jednoczesny napływ dużej ilości użytkowników w jednym momencie jako atak hakerski (DDOS) i odciął możliwość korzystania z dostępu do części publicznej poprzez WWW. Dodatkowo wdrożenie logowania przez Węzeł Krajowy wydłużyło czas obsługi pojedynczego użytkownika. Po zmianach ustawień kolejka oczekujących była sukcesywnie obsługiwana i dane o rekrutacji były przekazywane do końcowych odbiorców. Jednocześnie utrzymany był nieprzerwany dostęp systemu dla placówek oświatowych. Pragniemy podkreślić, że do tej pory, przez blisko 20 lat funkcjonowania platformy, zdołaliśmy uniknąć podobnych problemów, a zaistniały incydent traktujemy bardzo poważnie i niezwłocznie wdrożymy odpowiednie zmiany w konfiguracji, by niedostępność tak kluczowych platform jak Nabór nie zdarzyła się w przyszłości".

O szczegółach dotyczących pierwszego etapu rekrutacji do do liceów, techników i szkół branżowych pisaliśmy tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega!
17℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
12.33 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro