Reklama
Reklama

Ponad stuletni budynek szkoły odzyskuje dawny blask. "Wykonawca rozpoczął skuwanie tynków"

fot. PIM

Wraz z zakończeniem roku szkolnego, wykonawca remontu kolejnej elewacji Zespołu Szkół nr 5 przejął plac budowy.

W ponad stuletnim budynku u zbiegu ulic Różanej i Niedziałkowskiego rozpoczął się kolejny etap robót, który tym razem obejmuje elewację wschodnią gmachu - na dziedzińcu placówki. Wcześniej wyremontowana została elewacja zachodnia i północna szkoły oraz wschodnia sali gimnastycznej.

Wykonawca ustawił potrzebne rusztowanie i rozpoczął skuwanie tynków. Równolegle trwają prace polegające na izolacji ścian fundamentowych. Oczyszczone zostały już także filary podcieni arkad dziedzińca. W najbliższych dniach rozpocznie się wymiana okien przedszkola, nowe będą nawiązywać kolorem niebieskim do zabytkowych pierwowzorów - mówi Barbara Plenzler-Horvath, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Rozpoczęte pod koniec czerwca prace obejmują remont i konserwację tynku elewacyjnego ściany wschodniej na dziedzińcu szkoły. Wszelkie rysy, pęknięcia i ubytki w murze zostaną naprawione. Wykonana zostanie również izolacja przeciwwilgociowa ściany fundamentowej. Podobnie jak w poprzednim etapie, ta strona szkoły zyska nowe okna i wymienione zostaną parapety wewnętrzne. Przewidziane są również prace konserwacyjne zabytkowej stolarki drzwiowej.

Budynek Zespołu Szkół nr 5 jest obiektem zabytkowym, nawiązuje w swej architekturze do budownictwa renesansowego i barokowego. Podobnie jak odnowione już elewacje, wschodnia także potrzebowała prac przywracających dawną świetność. Tynki i detale były zabrudzone, z ubytkami. W ramach inwestycji gzymsy zostaną wzmocnione i naprawione. Wykonawca zajmie się również renowacją i konserwacją detali architektonicznych, które zdobią szkołę - zapowiadają urzędnicy PIM. Przywróci życie także zegarowi na ścianie budynku, a także dzwonkowi, który dawniej przywoływał uczniów na lekcje. Przed rozpoczęciem prac oba urządzenia były niesprawne. Mechanizm zegara został zdemontowany, zachowały się jedynie elementy tarczy z cyframi i wskazówkami. Zegar i dzwonek szkolny odzyskają dawną świetność, zachowane elementy kute wykonane z metalu najpierw będą dokładnie wyczyszczone, a później nabiorą popielatego koloru. Przywrócony mechanizm zegara zostanie wyeksponowany w przeszklonej gablocie. Przewidziany jest także demontaż starych lamp na elewacji i zastąpienie ich nowymi - dodają.

W zakres zadania wchodzi również renowacja filarów podcienia arkadowego, które zostaną oczyszczone, a wszelkie ubytki uzupełnione.Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
22℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
18.34 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro