Reklama
Reklama

Dodatek węglowy przegłosowany. 3000 zł dla każdego gospodarstwa domowego używającego węgla

Zdjęcie ilustracyjne | fot. OnzeCreativitijd / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. OnzeCreativitijd / pixabay.com

Posłowie w piątek przegłosowali projekt ustawy.

Sejm zdecydował, że każde gospodarstwo domowe, które używa węgla do ogrzewania budynku i posiada potwierdzający to wpis w centralnej ewidencji emisyjności budynków, otrzyma 3000 złotych dodatku węglowego. Dodatek przysługuje gospodarstwu domowemu, w którym główne źródło ogrzewania jest zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającym co najmniej 85 procent węgla kamiennego.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Opozycja wnioskowała o to, by rozszerzyć prawo do otrzymania dodatku o gospodarstwa, które używają nie tylko węgla, ale też gazu, oleju opałowego czy energii elektrycznej, a także o to, by podwyższyć jego wysokość do 6 tysięcy złotych. Apelowano też, by wprowadzić ograniczenia w postaci dochodu na osobę.

Wnioski będzie można składać do 30 listopada 2022 roku. Gmina będzie mieć maksymalnie miesiąc na wypłatę pieniędzy. W tym roku na dodatki węglowe rząd ma wydać 11,5 miliarda złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
0℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
117.74 μg/m3
Bardzo zły
Zobacz pogodę na jutro