Reklama
Reklama

Platforma Obywatelska przeciwna wycince drzew na ulicy 27 Grudnia

fot. Stowarzyszenie Plac Wolności
fot. Stowarzyszenie Plac Wolności

Chodzi o drzewa, które mają zostać wycięte w ramach kolejnego etapu Programu Centrum.

O tym, że mieszkańcy i aktywiści walczą o ochronę 25 leszczyn tureckich rosnących po południowej stronie torowiska w ciągu ulicy 27 Grudnia pisaliśmy już na naszym portalu. Zbierane są podpisy pod petycją w tej sprawie. Powodem wycinki jest kolizja z infrastrukturą podziemną i zmianą geometrii drogi. 3 drzewa zostały zakwalifikowane do przesadzenia do parku Rataje. Ocalone zostaną platany rosnące po stronie północnej - przy Teatrze Polskim. W zamian na ulicy ma się pojawić 30 platanów wschodnich i 3 platany klonolistne.

Aktywiści i mieszkańcy nie wierzą w wyjaśnienia Poznańskich Inwestycji Miejskich. Teraz okazuje się, że przeciwna wycince jest także partia Jacka Jaśkowiaka - Platforma Obywatelska. - Jestem mocno zmartwiony, widząc projekt remontu ulicy 27 Grudnia w Poznaniu, zakładający wycinkę drzew dających wytchnienie w upalne dni oraz sposobem prowadzonych konsultacji społecznych. Nie można pokazywać projektu remontu na parę tygodni przed rozpoczęciem prac - napisał w czwartek na Twitterze poseł Waldy Dzikowski. I jak dodał, "nie tak powinien wyglądać dialog ze społeczeństwem".

Wcześniej, bo już w środę, stanowisko w tej sprawie zaprezentowała poznańska PO. - W nawiązaniu do toczącej się dyskusji dotyczącej wycinki drzew wzdłuż ulicy 27 Grudnia, przewidzianej w ramach kolejnego etapu realizacji Projektu Centrum, informujemy, że Platforma zdecydowanie opowiada się za działaniami uwzględniającymi warunki klimatyczne w jakich przyszło nam żyć - czytamy w oświadczeniu. - Liczymy, że Rada Konsultacyjna ds. Ochrony Środowiska i Klimatu, powołana przez prezydenta Jaśkowiaka, szybko zajmie stanowisko i przedstawi propozycje dostosowujące aktualny projekt tak, by uwzględniał on zachowanie istniejącego drzewostanu. Pod stanowiskiem podpisali się szef poznańskiej PO Bartosz Zawieja oraz radny Marek Sternalski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Piękna wiosna i tłumy na Cytadeli. Warto korzystać, bo przed nami załamanie pogody
20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
7.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro