Reklama

Rekrutacja do szkoły średniej. Zmiana w naliczaniu punktów za osiągnięcia sportowe. Rodzice zbulwersowani

Zdjęcie ilustracyjne. | fot. Malte_berg/ pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne. | fot. Malte_berg/ pixabay.com

Zwróciła się do nas mama wicemistrza Polski w hokeju.

Końcówka lipca to czas, w którym uczniowie przystępujący do rekrutacji do szkoły średniej dowiadują się o wynikach. W tym roku pojedynek był dość zaciekły, ponieważ kandydowały aż dwa roczniki. W niektórych liceach było nawet kilku chętnych na jedno miejsce. Mamy nie tylko kumulację dwóch roczników, ale również napływ dzieci ze wschodniej granicy. Miejsca w klasach są ograniczone procedurami.

Mój syn uczestniczy w tegorocznej rekrutacji do szkoły średniej. Jestem oburzona chaosem rekrutacyjnym. Nikt z kuratorium nie poinformował rodziców, szkół i dzieci o zmianach w naliczaniu punktów za osiągnięcia sportowe. Mój syn jest tegorocznym wicemistrzem Polski w hokeju na trawie, ale nie otrzymał dodatkowych punktów, ponieważ w tym roku zmieniono zasady naliczania punktów. W rekrutacji brane pod uwagę są tylko 2 konkursy sportowe o charakterze poznańskim - powiedziała nam mama 15-latka i dodała, że podczas konsultacji z kuratorium oświaty w Poznaniu dowiedziała się, że gdyby syn był mistrzem w latach 2021 i wcześniej, przyznano by mu punkty, ale za 2022 rok już nie.

- Totalny absurd! Dla porównania proszę sprawdzić wykaz konkursów na dodatkowe punkty w kuratorium oświaty w Warszawie. Dlaczego dzieci z Wielkopolski są krzywdzone nagłą decyzją urzędnika z kuratorium? Czy tak Poznań wspiera osiągnięcia sportowe młodzieży? Może to tylko 3 punkty dodatkowe, ale w tym wyścigu szczurów do szkół średnich każdy punkt się liczy! - powiedziała rozgoryczona mama.

Kuratorium Oświaty w Poznaniu wydało informację dotyczącą zmiany przyznawania punktów za osiągnięcia sportowe na swojej oficjalnej stronie.

Przez zawody rozumie się różnego rodzaju formy współzawodnictwa, m.in.: konkursy, zawody sportowe, przeglądy, rozgrywki, turnieje, mistrzostwa. Wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych uwzględnia tylko wyróżniające się, nieodpłatne, zawody organizowane co najmniej na szczeblu powiatowym przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, w których uczestniczyli uczniowie szkół, wyłonieni na stopniu szkolnym na zasadach ustalonych przez organizatora zawodów lub szkołę. Zachowując zasadę powszechnej dostępności: zawody organizowane przy udziale szkoły i za zgodą dyrektora szkoły oraz dostępne dla wszystkich uczniów szkoły na jednolitych zasadach.

Uprawnienia określone w wykazach zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych z ubiegłych lat pozostają w mocy. Wykazy znajdują się na stronie Kuratorium Oświaty w Poznaniu - czytamy na stronie Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Jak się okazuje, wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych został opublikowany przez kuratorium już 28 lutego 2022 roku. Jednak informacja o tym, że będą brane pod uwagę osiągnięcia sportowe zdobyte do 2021 pojawiła się w jednym z załączników drobnym drukiem.

Mama wicemistrza Polski w hokeju otrzymała odpowiedź od komisji rekrutacyjnej, z której wynika, iż komisja docenia osiągnięcia syna, lecz jednak dodatkowych punktów przyznać nie może ze względu na regulamin Kuratorium Oświaty. Komisja potwierdziła, że punkty można przyznawać tylko za osiągnięcia zdobyte do 2021 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
10.89 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro