Reklama
Reklama

VIII Liceum Ogólnokształcące: poważne problemy z siedzibą szkoły

Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia

VIII LO w budynku przy ulicy Głogowskiej 92 mieści się od grudnia 1956 roku. W rankingu przeprowadzonym przez Gazetę Wyborczą w ubiegłym roku szkoła zajęła 5. miejsce wśród poznańskich liceów. Dziś nad placówką krąży widmo zmiany lokalizacji, a być może nawet likwidacja. Podobny scenariusz czeka również Zespół Szkół Muzycznych, który znajduje się w sąsiedztwie VIII LO.

Historia dwóch budynków, w których mieszczą się placówki jest zawiła. Ziemia, na której stoją należała kiedyś do księdza Czesława Piotrowskiego, który był m.in. działaczem społecznym. Postanowił wybudować na swoim gruncie budynki, w których chciał prowadzić gimnazjum. Budowa siedziby obecnego VIII LO zakończyła sięna przełomie 1927 i 1928 roku.

VIII Liceum rozpoczęło swą działalność przy ulicy Głogowskiej w 1956 roku.I istnieje tam do dziś.O przyznanie prawa do nieruchomości odkilku lat ubiegała się Archidiecezja Poznańska. Domagała się, by miasto zwróciło Kościołowi należną własność. Ostatecznie, 22 marca 2007 roku wydano decyzję, która wskazuje jako właściciela budynków Archidiecezję. Oznacza to, że Archidiecezja, która jest spadkobiercą księdza Piotrowskiego,posiada prawo do zarządzania budynkami.

W chwili, gdy miasto przegrało bój o budynki, pojawiły się głosy, że VIII LO i Zespół Szkół Muzycznych będą musiały opuścić budynki. Okazało się jednak, żeKościół, przedstawiciele miasta i szkół doszli do porozumienia -placówki nie były zagrożone.

Dziś wiemy, że sytuacja się zmieniła. Powodem całego zamieszania są pieniądze. Otóż Archidiecezja Poznańska zgodziła się wydzierżawić budynki szkołom, jednak kwoty jakich żąda są za wysokie dla dyrekcji placówek. Telewizja WTK nieoficjalnie dowiedziała się, że Archidiecezja od VIII LO wymaga 2 milionów złotych rocznego czynszu, a od Zespołu Szkół Muzycznych 1,2 miliona. Ponadto szkoły muszą zapłacić Archidiecezji wyrównanie za użytkowanie budynków (mniej więcej od połowy lat 90.). Miasto nie posiada takich pieniędzy i stara się znaleźć inną lokalizację dla szkół.

We wtorek w VIII Liceum Ogólnokształcącym odbyła się nadzwyczajna rada pedagogiczna. Wśród nauczycieli, zdziwionych i zasmuconych obecną sytuacją pojawiają się opinie, że kryzys, który ich dotknął może się skończyć likwidacją placówki. Gdy zastanawiano się nad ewentualnym miejscem przeniesienia liceum - zaproponowano gimnazjum znajdujące się na ul. Jarachowskiego. Dyrekcja tej szkoły nie wyobraża sobie jednak, gdzie wszyscy uczniowie mieliby się zmieścić.

Wśród absolwentów VIII LO znajdują się m.in. Ryszard Grobelny, Jacek Tomczak (poseł PiS), Maria Pasło-Wiśniewska (PO) orazAleksander Gawronik. W najbliższych dniach miasto ma się spotkać z dyrekcją szkół, by znaleźć rozwiązanie dla tego problemu.

Czy miasto powinno zapłacić każdą żądaną sumę, by utrzymać VIII Liceum Ogólnokształcące w obecnym budynku?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
38.80 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro