Bardzo duże zainteresowanie turnusami rehabilitacyjnymi. MOPR przeznaczył na nie rekordową kwotę
Ponad tysiąc mieszkańców Poznania posiadających orzeczenie o niepełnosprawności wraz z opiekunami skorzystało z dofinansowania do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym.
Warunkiem uczestnictwa jest złożenie kompletnego wniosku wraz ze skierowaniem lekarskim oraz ważnym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Pobyt w wybranym ośrodku trwa 2 tygodnie.
Zainteresowanie tym rodzajem wsparcia jest bardzo duże - mówi Michał Wieczorek, kierownik Sekcji do spraw Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych. Jak sądzę, wynika to z faktu, że w ostatnich dwóch latach możliwość skorzystania z tej oferty z powodu pandemii koronawirusa była ograniczona. Ośrodki rehabilitacyjne były zmuszone czasowo zawiesić działalność, a już zaplanowane turnusy były odwoływane - dodaje. W tym roku wszyscy mieszkańcy Poznania, którzy posiadają znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz osoby do 24 roku życia, które uczą się, nie pracują -bez względu na stopień niepełnosprawności - i złożyli wniosek co najmniej w pierwszym kwartale roku, otrzymali dofinansowanie - zapewnia.
W wielu przypadkach przyznane dofinansowanie pokrywa ponad 70 procent ceny turnusu - podkreśla Piotr Czajka, zastępca dyrektora MOPR. Wnioski można składać przez cały rok. Jednak największa szansa na otrzymanie dofinansowania jest po złożeniu wniosku w pierwszym kwartale danego roku, gdyż dofinansowania przyznawane są do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel - dodaje.
Pieniądze przeznaczone na dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Na ten cel Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu przeznaczył rekordową kwotę blisko 2 mln zł.