Reklama
Reklama

Poznańskie koziołki wracają na dawne miejsce

Po przeprowadzce. | fot. Marcin Muth / Fundacja Zapis
Po przeprowadzce. | fot. Marcin Muth / Fundacja Zapis

Znowu będzie można robić sobie zdjęcie z poznańskimi koziołkami bez samochodów w tle. Słynny pomnik wróci na swoje stare miejsce - w rejonie placu Kolegiackiego i magistratu. O zmianie lokalizacji poinformował radny osiedlowy ze Starego Miasta Tomasz Dworek. - Poznańskie koziołki wracają na stare miejsce! - podał na Facebooku.

Gdy ruszyła przebudowa placu Kolegiackiego, koziołki ustawiono w parku Chopina. Następnie zabrano je na skwer przy ulicy Wodnej, ale tam ich otoczenie pozostawiało wiele do życzenia. Na zdjęciach zamiast koziołków królowały... zaparkowane w pobliżu auta. Teraz koziołki wracają w lokalizację doskonale znaną mieszkańcom.

- Poznaniacy i turyści chętnie korzystają z dostępnej na pl. Kolegiackim oferty gastronomicznej, oglądają ekspozycje reliktów kolegiaty i wystawę jej poświęconą. To także miejsce organizacji wydarzeń kulturalnych, jak np. Malta Festiwal. Wszystko to sprawia, że plac cieszy się coraz większą popularnością. Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i gości przybywających do Poznania, a także wsłuchując się w postulaty środowiska przewodników turystycznych, Miasto podjęło decyzję o przeniesieniu koziołków do ich pierwotnej lokalizacji. Od wtorku, 19 lipca rzeźbę będzie można znowu podziwiać na skwerze przed plebanią na placu Kolegiackim. Decyzję o powrocie pomnika na ich "stare" miejsce podjęto po konsultacjach z Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną, Radą Osiedla Stare Miasto i grupami przewodników po stolicy Wielkopolski. Pod uwagę brano także głosy miejskich radych i samych mieszkańców - wyjaśnia Joanna Żabierek, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
2.25 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro