Reklama
Reklama

Kolejka przed NBP. Chcą kupić nowy banknot

fot. Grzegorz
fot. Grzegorz

We wtorek do sprzedaży trafi banknot kolekcjonerski "Ochrona polskiej granicy wschodniej".

Banknot o nominalne 20 złotych kosztuje 130 złotych. Jego nakład to do 80 tysięcy sztuk. Można go nabyć we wszystkich okręgowych oddziałach NBP oraz w sklepie internetowym. - Emisja banknotu podkreśla profesjonalizm i skuteczność Straży Granicznej, Policji i Wojska Polskiego w powstrzymywaniu działań reżimów Rosji i Białorusi podejmowanych przy polskiej granicy. Warto zaznaczyć, że banknot kolekcjonerski koresponduje tematycznie ze srebrną monetą kolekcjonerską o wartości nominalnej 10 zł "Ochrona polskiej granicy wschodniej", wyemitowaną przez NBP w styczniu tego roku - podaje Narodowy Bank Polski.

Na przedniej stronie banknotu znajdują się sylwetki funkcjonariusza Straży Granicznej oraz żołnierza Wojska Polskiego oraz fragment mapy Polski. Strona odwrotna banknotu przedstawia orła oraz śmigłowiec Policji na tle krajobrazu terenów położonych przy polskiej granicy wschodniej.

- Na banknocie "Ochrona polskiej granicy wschodniej" zastosowano szereg nowoczesnych zabezpieczeń obecnie dostępnych na rynku. W papierze zastosowano zabezpieczenia w postaci nitki okienkowej dwukolorowej i znaku wodnego przedstawiającego sygnet Narodowego Banku Polskiego. Na stronie przedniej banknotu w nominale 20 zł w prawym dolnym rogu wykorzystano farbę zmienną optycznie, zaś w lewym dolnym rogu banknotu ukryty został efekt kątowy w postaci liczby "20" przedstawionej w układzie pionowym. W środkowej części banknotu znajdują się elementy graficzne widoczne tylko w świetle UV: fragment wizerunku słupa granicznego oraz sygnet NBP. Na stronie odwrotnej banknotu znajduje się m.in. dwukolorowy pasek opalizujący na którym dostrzec można powtarzające się napisy: "RP", "20" i "NBP".

Od rana przed poznańskim oddziałem NBP ustawia się kolejka chętnych po zakup banknotu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
10.09 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro