Reklama

Centrum Szyfrów Enigma ma szansę zostać Wydarzeniem Historycznym Roku 2021

fot. UM Poznań

Celem konkursu jest uhonorowanie twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku, promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą.

Wydarzenie Historyczne Roku to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. W tej edycji zostało zgłoszonych blisko 200 projektów, z kraju i zagranicy. Wśród nominowanych - w kategorii Wydarzenie - jest otwarcie Centrum Szyfrów Enigma.

Głosy na nową poznańską atrakcję można oddawać do 15 sierpnia na stronie organizatora plebiscytu.

Centrum Szyfrów Enigma to najnowsza z pięciu marek Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. Jej najważniejszą misją jest utrwalanie w powszechnej świadomości, że złamania szyfru Enigmy dokonali polscy kryptolodzy, absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego - Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki - którzy właśnie w stolicy Wielkopolski w latach 1929-1932 stawiali pierwsze kroki w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Ekspozycja CSE przedstawia również historię utajniania informacji na przestrzeni lat oraz konsekwencje wysiłków kryptologów w czasie II wojny światowej, które zaowocowały rewolucją cyfrową na świecie - przypominają miejscy urzędnicy.

Miasto Poznań wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, partnerem inwestycji przeznaczyło na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma ok. 30 mln zł.
Wyniki konkursu znane będą we wrześniu tego roku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
18.57 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro