Reklama
Reklama

Centrum Szyfrów Enigma ma szansę zostać Wydarzeniem Historycznym Roku 2021

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Celem konkursu jest uhonorowanie twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku, promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą.

Wydarzenie Historyczne Roku to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. W tej edycji zostało zgłoszonych blisko 200 projektów, z kraju i zagranicy. Wśród nominowanych - w kategorii Wydarzenie - jest otwarcie Centrum Szyfrów Enigma.

Głosy na nową poznańską atrakcję można oddawać do 15 sierpnia na stronie organizatora plebiscytu.

Centrum Szyfrów Enigma to najnowsza z pięciu marek Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. Jej najważniejszą misją jest utrwalanie w powszechnej świadomości, że złamania szyfru Enigmy dokonali polscy kryptolodzy, absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego - Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki - którzy właśnie w stolicy Wielkopolski w latach 1929-1932 stawiali pierwsze kroki w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Ekspozycja CSE przedstawia również historię utajniania informacji na przestrzeni lat oraz konsekwencje wysiłków kryptologów w czasie II wojny światowej, które zaowocowały rewolucją cyfrową na świecie - przypominają miejscy urzędnicy.

Miasto Poznań wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, partnerem inwestycji przeznaczyło na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma ok. 30 mln zł.
Wyniki konkursu znane będą we wrześniu tego roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.97 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro