Reklama
Reklama

W Poznaniu odsłonięto tablicę "Ślepego Antka"

fot. Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu / FB
fot. Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu / FB

Antoni Gąsiorowski to jeden z kluczowych bohaterów najgłośniejszej akcji sabotażowo-dywersyjnej ZWZ-AK w okupowanej Wielkopolsce.

Wydarzenie odbyło się w sobotę w Zaułku Ślepego Antka na poznańskim Chwaliszewie.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki odsłonił tablicę Systemu Informacji Miejskiej upamiętniającą Antoniego Gąsiorowskiego "Ślepego Antka" - bohatera Akcji Bollwerk, najgłośniejszej akcji sabotażowo-dywersyjnej ZWZ-AK w okupowanej Wielkopolsce - informuje poznański IPN.

Akcja "Bollwerk" miała miejsce w nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku. Działacze Armii Krajowej razem z kilkoma mieszkańcami Chwaliszewa podpalili magazyny Wehrmachtu w Poznaniu. Brawurowa akcja "Bollwerk" była najgłośniejszym atakiem konspiratorów na niemieckich okupantów w Wielkopolsce. Paląc zapasy ciepłej odzieży, broni i jedzenia uczestnicy akcji osłabili wojsko niemieckie.

Magazyny były bardzo zasobne, Niemcy długo nie mogli otrząsnąć się po ich stracie. W dodatku dywersanci nie pozostawili po sobie śladu - wszystko wyglądało na to, że pożar spowodowało zwarcie instalacji elektrycznej. Ktoś doniósł jednak Gestapo. Większość uczestników akcji "Bollwerk" została stracona w więzieniu przy ul. Młyńskiej. Antoni Gąsiorowski ps. "Ślepy Antek" zgodnie z legendą, podczas przesłuchania rzucił się do gardła jednego z funkcjonariuszy, poważnie go raniąc. Zmarł 26 czerwca 1943 r., miał zostać zakatowany.

W 1982 r. mieszkańcy Poznania ufundowali przy ul. Estkowskiego tablicę upamiętniającą to wydarzenie.



Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
9.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro