Reklama

GUS podał pełne dane o inflacji w czerwcu. Co zdrożało najbardziej?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adam Górka / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adam Górka / pixabay.com

15,5 procent - taką mieliśmy inflację w ubiegłym miesiącu.

To najwyższa inflacja w Polsce od marca 1997 roku, a więc od ponad 25 lat! W marcu 1997 roku mieliśmy w Polsce inflację na poziomie 16,6 procent.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Co w ubiegłym miesiącu drożało w Polsce najbardziej? Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że największy wzrost ceny odnotowano w przypadku transportu. Chodzi więc o paliwa - 33,4 procent. O ponad 24 procent wzrosły koszty użytkowania mieszkania/ domu oraz nośniki energii. O blisko 16 procent więcej niż przed rokiem trzeba zapłacić za jedzenie w restauracjach i pobyt w hotelu. O ponad 14 procent podrożała żywność oraz napoje bezalkoholowe. Dwucyfrowy wyniki mamy jeszcze w przypadku rekreacji i kultury (wzrost o 11,5 procent) oraz wyposażenia domu i prowadzenia gospodarstwa domowego (wzrost o prawie 11 procent). Najmniej drożeją ubrania i obuwie - o 4,4 procent.

Zdaniem Adama Glapińskiego, prezesa NBP, "szczyt inflacji będziemy mieli w III kwartale bieżącego roku i będzie to ok. 16 proc., zakładając utrzymanie rządowej tarczy antyinflacyjnej. Natomiast, w opublikowanej ścieżce centralnej projekcji założono obowiązywanie tarczy do października".

Glapiński prognozuje, że w IV kwartale przyszłego roku inflacja sięgnie 5,5 procent, a kolejnego roku 3,5 procent.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
8.64 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro