Reklama
Reklama

Jest podpis prezydenta. Wakacje kredytowe stają się faktem

fot. Marek Borawski / KPRP
fot. Marek Borawski / KPRP

Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której wprowadzone zostaną wakacje kredytowe. Przepisy zaczną obowiązywać po dwóch tygodniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

- Ten projekt znalazł poparcie absolutnej większości parlamentarnej, został przyjęty prawie jednogłośnie - podkreślał Andrzej Duda. - Ustawa przedłuża działanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października, co jest niezwykle istotne dla działań mających prowadzić do obniżenia cen paliw, zwłaszcza w okresie wakacyjnych wyjazdów. Wprowadza także tzw. wakacje kredytowe - zawieszenie na dwa miesiące kredytu hipotecznego zawartego w walucie polskiej. Okres wejścia w życie to 14 dni. Termin podpisana jest szybki, bo chciałem, aby weszła ona w życie przed początkiem sierpnia - dodał prezydent.

Co oznaczają wakacje kredytowe? Dotyczą jednej umowy w złotówkach na zakup nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Dla Kowalskiego oznaczają, że jeśli zdecyduje się na skorzystanie z wakacji, maksymalnie przez 8 miesięcy nie będzie spłacać rat kredytu (po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 roku, a także po miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 roku). Termin spłaty zostanie automatycznie wydłużony bez dodatkowych odsetek. Spłaty trzeba będzie dokonać na koniec okresu, w którym spłacamy kredyt (wydłuży się więc okres spłacania kredytu).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
14.15 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro