Reklama

Kolejne zarzuty dla burmistrza Murowanej Gośliny

fot. Dariusz Urbański / FB
fot. Dariusz Urbański / FB

Usłyszał ich już 17.

Początkowo Dariuszowi Urbańskiemu (wyraził zgodę na podawanie swojego nazwiska i pokazywanie swojego wizerunku) postawiono 12 zarzutów. W maju informowaliśmy o kolejnym zarzucie - chodziło o naruszenie nietykalności funkcjonariusza CBA i znieważenie go, a także zmuszanie go do odstąpienia od czynności służbowych poprzez groźby i stosowanie przemocy. Tym zajmuje się Prokuratura Rejonowa z Nowego Tomyśla w ramach odrębnego postępowania. W sumie mamy więc już 13 zarzutów.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

W tym tygodniu Urbański usłyszał cztery kolejne zarzuty. Jak podało Radio Poznań, zarzuty dotyczą żądania łapówek jako warunku wykonania czynności urzędowych, a także niedopełnienia obowiązków służbowych przez burmistrza.

W ubiegłym tygodniu podawaliśmy, że kolejny raz przedłużono o 3 miesiące areszt burmistrzowi. Ma być za kratami do października, a więc w sumie 9 miesięcy. Nie jest wykluczone, że areszt w październiku ponownie zostanie wydłużony.

Przypomnijmy, że Dariusz Urbański w styczniu usłyszał kilkanaście zarzutów. Miał m.in. domagać się od właściciela jednej z firm budowlanych przekazania mu łapówki w wysokości 20 procent wartości kontraktów na remonty szkół, biblioteki czy świetlicy. Pieniądze miał otrzymać. Kolejna sprawa dotyczy utwardzenia drogi przed domem burmistrza w zamian za wybór konkretnej firmy, która wybudowała drogę pieszo-rowerową w gminie. Czynny udział w tym przestępstwie miał brać córka burmistrza, Aleksandra U., która jest jedną z 6 osób zatrzymanych wraz z burmistrzem.

Ale to nie koniec. Burmistrz miał też żądać od swoich pracowników, by oddawali mu część wcześniej przyznanych przez niego nagród. Następna sprawa to SMS-y premium za 8000 złotych wysłane ze służbowych telefonów, które wspierały znajomą burmistrza w jednym z plebiscytów. Do nadużycia uprawnień miało też dojść w przypadku Weroniki G., której burmistrz miał pomóc w uzyskaniu stanowiska w Ośrodku Pomocy Społecznej. Dariusz Urbański miał jej przekazać pytania konkursowe wraz z odpowiedziami. Burmistrzowi zarzucono też naruszenie tajemnicy toczącego się postępowania karnego i zatajenie w oświadczeniu majątkowym części dochodów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
9.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro