Reklama

Coraz niższy poziom wody w Warcie

fot. Przemysław Łukaszyk
fot. Przemysław Łukaszyk

W czwartek wodowskaz na moście św. Rocha pokazał zaledwie 139 centymetrów.

Do najniższego stanu Warty w Poznaniu nam jeszcze brakuje. Na podstawie danych od 1945 roku określono, że najniższy poziom wody w rzece na terenie naszego miasta odnotowano 37 lat temu. 9 stycznia 1985 roku wodowskaz na moście św. Rocha pokazywał zaledwie 94 centymetry.

Dziś Warta w Poznaniu ma 139 centymetrów. Poziom wody od wtorku obniżył się o 3 centymetry. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na początku lipca wydał ostrzeżenie hydrologiczne dla Warty środkowej, a więc także odcinka przepływającego przez Poznań. 139 cm to bardzo mało, ale nie na tyle mało, by wstrzymać rejsy statku wycieczkowego Bajka. - Obecnie pływamy w stronę Starołęki i na ten moment nie planujemy zmian - dowiedzieliśmy się od pracownika statku.

W 2005 roku poziom wody w Warcie wynosił 124 centymetry. Dla porównania, na przełomie maja i czerwca 2010 roku Warta osiągnęła niebezpieczny poziom 668 centymetrów przekraczając stan alarmowy o ponad 2 metry. Najwyższy poziom w historii odnotowano jednak w 1947 roku. Wówczas odnotowano 728 centymetrów. W XVIII wieku, gdy koryto Warty w Poznaniu przebiegało inaczej niż obecnie, doszło do powodzi, w wyniku której zalany został Stary Rynek.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro