Reklama
Reklama

Miasto i województwo zamienią się instytucjami. Jest więcej szczegółów

Poglądowa wizualizacja terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie ma powstać Filharmonia Poznańska | fot. MTP
Poglądowa wizualizacja terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie ma powstać Filharmonia Poznańska | fot. MTP

Jak już wielokrotnie informowaliśmy, samorząd województwa wielkopolskiego przejmie Wielkopolskie Muzeum Niepodległości oraz Muzeum Archeologiczne, a Poznań "w zamian" obejmie Filharmonię Poznańską.

Zgodnie z przyjętymi we wtorek przez miejskich radnych uchwałami przekazanie obu muzeów ma nastąpić 1 stycznia 2023 r., na podstawie umów między samorządami. Dokumenty określą szczegółowe warunki, w tym te dotyczące mienia obu instytucji. Później nastąpi podpisanie umów.

Leć z całą rodziną bezpośrednio z Poznania do Dubaju i odkryj to miasto. Przeżyj przygody w słońcu, oddaj się zakupowemu szaleństwu i sztuce kulinarnej. Z Poznania przez Dubaj w ponad 150 kierunków!
REKLAMA

Z punktu widzenia zwiedzających nic się nie zmieni. Obie instytucje dalej będą realizować swoje programy i projekty inwestycyjne. Co więcej, dzięki tej zamianie mamy nadzieję, że uda się szybciej zrealizować wyczekiwaną budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego - mówi Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Przypomnijmy - Miasto podjęło już wiele działań w kierunku powstania nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Sfinansowało prace projektowe i zabezpieczyło teren pod budowę obiektu. Obecnie nie dysponuje jednak środkami potrzebnymi na realizację całej inwestycji (deklarowane wsparcie rządowe to 60 proc.) - informują miejscy urzędnicy.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego zadeklarował, że dokona wszelkich starań, by budowa nowej siedziby muzeum zakończyła się sukcesem. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, którego budowa ma kosztować ok. 300 mln zł, zlokalizowane będzie przy ul. Północnej i Księcia Józefa, u stóp Wzgórza Św. Wojciecha. W zamian Miasto Poznań obejmie nadzór nad Filharmonią Poznańską, która może powstać na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w tworzonej tam miejskiej Strefie Kultury.
Koszt całej inwestycji może wynieść ok. 350 mln zł, miasto zakłada 70.proc dofinansowanie z Unii Europejskiej.

W marcu Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął uchwały w sprawie wyrażenia woli przejęcia przez samorząd województwa obu miejskich instytucji kultury. Z kolei w czerwcu miejscy radni przyjęli uchwałę dotyczącą intencji przejęcia Filharmonii Poznańskiej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. IMGW przyspiesza ważność ostrzeżenia!
23℃
13℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
15.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro