Reklama

Kolejny remont w powiecie zakończony. "Trzeba było jeździć wolno i ostrożnie, żeby nie uszkodzić zawieszenia w samochodzie"

fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu
fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Zakończył się remont drogi powiatowej z Boduszewa do Zielonki. Trasa została oficjalnie oddana do użytku.

Przed remontem droga była w bardzo złym stanie technicznym. Ponad 40 lat temu ułożono nawierzchnię asfaltową. Mimo doraźnych napraw, jezdnia się dosłownie sypała i trudno już było omijać dziury - wspomina Hieronim Kazuś, sołtys Zielonki. Trzeba było jeździć wolno i ostrożnie, żeby nie uszkodzić zawieszenia w samochodzie - dodaje.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

W trakcie remontu ułożone zostały warstwy wyrównawcza i ścieralna, pobocza wysypano tłuczniem granitowym. Jezdnię - gdzie było to możliwe - poszerzono do 5 metrów. Na odcinku leśnym, gdzie droga ma około 4 metrów szerokości, powstało kilkanaście mijanek. Ze względów bezpieczeństwa zrobiono je także na każdym łuku drogi.

Z drogi korzystają głównie okoliczni mieszkańcy, choć to również skrót do Tuczna i Swarzędza. Prace kosztowały 2,5 mln zł. To kolejny - z ponad 700-kilometrowej sieci - odcinek drogi powiatowej, który w ostatnim czasie zyskał nowoczesny wygląd, a co najważniejsze - stał się bezpieczny.

Cieszę się, że w tym roku udało nam się wyremontować odcinek z Boduszewa do Zielonki. Wiem, że mieszkańcy czekali na to od lat - mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. Sukcesywnie staramy się modernizować i remontować nasz układ drogowy. Tylko w ubiegłym roku na zarządzanie drogami wydaliśmy blisko 120 mln zł, z czego na same remonty - 23 mln zł, a inwestycje to kolejnych 66 mln zł. Pozostałe środki przeznaczyliśmy między innymi na projekty, wykupy gruntów, bieżące utrzymanie naszych odcinków - dodaje.

Co roku przebudowujemy średnio 17 km i remontujemy 10 km dróg powiatowych - wylicza Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. Lista potrzeb z roku na rok systematycznie się skraca. Niestety nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego od razu, choć bardzo byśmy chcieli - dodaje.

Symbolicznie nowa droga została otwarta w ubiegły czwartek.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
12.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro