Reklama
Reklama

Przybywa zakażeń koronawirusem. Szczepionki mniej skuteczne w przypadku nowych wariantów

Zdjęcie ilustracyjne | fot. GIS

Choć w Polsce obostrzeń w najbliższym czasie się nie przewiduje, na świecie sytuacja zaczyna się pogarszać.

Czwarty tydzień z rzędu wzrasta liczba nowych zakażeń koronawirusem na świecie - podaje Światowa Organizacja Zdrowia. Europejska Agencja Leków informuje natomiast, że w części państw, w tym na terenie Unii Europejskiej, mamy już do czynienia z siódmą falą pandemii. Niestety szczepionki są mniej skuteczne wobec aktualnie dominujących wariantów koronawirusa - BA.4 i BA.5. Nie oznacza to, że zakażeni ciężej przechodzą Covid-19, ale przekłada się to na większą liczbę hospitalizacji.

W styczniu rusza miejski program Kawka Bis! To ostatni moment na wymianę kopciucha. Na mocy uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z nich będzie karane. Więcej informacji na: poznan.pl/kawka
REKLAMA

Polska Agencja Prasowa podaje, że w ciągu ostatniego tygodnia najwięcej zakażeń w przeliczeniu na milion mieszkańców odnotowano we Francji (13,2 tysiąca), Cyprze (12,1 tysiąca) oraz Grecji (11,2 tysiąca).

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśniał, że obecnie nie jest kluczowe to, ile mamy nowych zakażeń, a ile osób trafia do szpitala. To właśnie liczba hospitalizacji z powodu Covid-19 będzie najistotniejsza podczas podejmowania ewentualnych decyzji związanych chociażby z obostrzeniami w naszym kraju. O jakich liczbach jest mowa? Zdaniem Niedzielskiego na dziś pod uwagę brany jest pułap 5000 hospitalizacji. Obecnie w szpitalach z powodu zakażenia koronawirusem przebywa około 400 osób i jest to liczba stabilna, mimo wzrastającej w ostatnim czasie liczbie zakażeń.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na trasach! Może być ślisko!
2℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
24.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro