Reklama

Tereny nad Wartą znów zmieniły swoje oblicze

Rzeki od setek lat były centrum życia dla mieszkańców - to przy rzekach powstawały pierwsze grody. Jak chociażby Zawodzie na terenach dzisiejszego Kalisza. Przez lata rzeki przyciągały osadników i dawały im pożywienie. Dziś, przy wsparciu z Unii Europejskiej, to miejsca rekreacji, turystyki, kultury i spotkań.

Aktywnie, edukacyjnie, rekreacyjnie nad Wartą w Poznaniu

Tereny nadwarciańskie w Poznaniu zmieniają się od lat. Ostatnio uruchomiono tu eksperymentalny ogród dziedzictwa. Rosną w nim głównie zioła, które mieszkańcy Śródki, za czasów Piastów, wykorzystywali do codziennego życia. Ogród ma zwracać uwagę poznaniaków na problem zmian klimatu, bo rośliny podlewane są jedynie deszczówką i nie są specjalnie nawożone.

Przez ogród przebiega też nowa ekościeżka. To ciekawa atrakcja dla całych rodzin, bo podczas krótkiej wędrówki nad Cybiną, odkrywamy jej tajemnice. Specjalny przewodnik dostępny w Bramie Poznania zawiera różnego rodzaju zadania, które tematycznie nawiązują do Cybiny.

Ponadto od lat poznaniaków cieszy Wartostrada - czyli ścieżka rowerowa w sąsiedztwie rzeki. To miejsce wypoczynku i rekreacji. Codziennie przejeżdżają tędy setki rowerzystów, wrotkarzy czy rolkarzy. W sąsiedztwie ścieżki powstały także lokale gastronomiczne, ławki czy siłownie zewnętrzne. Wszystko po to, by zachęcić mieszkańców do wizyty nad rzeką i aktywności, co już się udało.

Niesamowita metamorfoza zniszczonego zabytku w Sierakowie

W Sierakowie tuż przy Warcie od lat mieszkańców straszył dawny kościół ewangelicki. Budynek zawalił się częściowo w 2010 roku. Władze nie miały środków na jego remonty i odbudowę, ale z pomocą przyszyły Fundusze Europejskie. Kościół odzyskał dawny blask, drewnianą konstrukcję widać dokładnie z drugiego brzegu rzeki. Teraz będzie to miejsce wykorzystywane na różne aktywności kulturalne mieszkańców gminy.

W środku zabytkowego kościoła powstanie siedziba biblioteki gminnej. Do tej pory działała ona w małym budynku mieszkalnym, więc nowe przestrzenie dają bibliotekarzom więcej możliwości. Ich działalność ma wykraczać daleko poza obszar wypożyczania książek. Już planowane są pokazy filmów czy zajęcia dla najmłodszych. Tym bardziej, że ma tu działać także Muzeum Rybactwa Śródlądowego. W jednym miejscu, w sąsiedztwie rzeki mieszkańcy zyskają miejsce kultury, spotkań i edukacji w jednym.

Więcej na temat unijnych inwestycji nad Wartą w regionie w najnowszym odcinku magazynu "Zmieniamy Wielkopolskę" (odc. 87).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
72.40 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro