Reklama

Ceny w sklepach wzrosły o prawie 18 procent w rok!

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Charles Gao / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Charles Gao / unsplash.com

Tak wynika z najnowszego "Indeksu cen w sklepach detalicznych" przygotowanego przez UCE Research i Wyższe Szkoły Bankowe.

Z indeksu wynika, że w ciągu roku ceny w sklepach wzrosły o blisko 18 procent. Porównano dane z czerwca 2021 i 2022 roku. Według specjalisty z WSB Stanisława Flejterskiego, szczyt podwyżek wciąż jest przed nami.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA

Co zdrożało najbardziej? O prawie 40 procent droższe są produkty tłuszczowe: olej i masło. Na drugim miejscu, z wzrostem ceny na poziomie 30 procent, jest mięso. Wołowina zdrożała o 42 procent, drób o ponad 25 procent, a wieprzowina o 16 procent. Ostatnie miejsce zajęła kategoria używki - wzrost o 25 procent. Herbata podrożała o 26,5 procent, a piwo o 15,5 procent.

Za podium znalazły się owoce: wzrost o prawie 24 procent, produkty sypkie (wzrost o 20 procent) czy napoje (wzrost o 18 procent). Najmniej zdrożało pieczywo, choć i tak jest droższe o prawie 9 procent.

W ramach indeksu badanych jest 24 tysiące cen z prawie 40 tysięcy sklepów 63 sieci handlowych we wszystkich województwach.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
9.96 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro