Reklama
Reklama

Firma z Poznania oszukiwała seniorów? "Cudowne garnki", nie były takie wyjątkowe

Zdjęcie ilustracyjne | fot. carmen carbonell / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. carmen carbonell / pixabay.com

Ruszył proces prezesa Eco-Vital.

O podobnych praktykach pisaliśmy na łamach naszego portalu niejednokrotnie. Obecnie chodzi o firmę Eco-Vital, która organizowała w latach 2012-2014 spotkania dla seniorów, na których odbywały się też warsztaty i pokazy kulinarne. Często na takie spotkania zapraszane były gwiazdy - m.in. aktorzy Jerzy Kryszak, Cezary Pazura, Andrzej Grabowski czy satyryk Tadeusz Drozda. Seniorom prezentowane były garnki, które miały mocno różnić od zwykłych. Gotowane w nich potrawy miały być o wiele zdrowsze. Trzeba było jednak zapłacić za nie odpowiednią cenę. Seniorzy nie mający gotówki już na spotkaniu podpisywali umowy kredytowe i wychodzili z niego z pełnym asortymentem naczyń.

W piątek przed Sądem Rejonowym w Poznaniu ruszył proces prezesa spółki Eco-Vital. Śledczy ustalili, że oszukał niemal 700 osób, z czego część już nie żyje. Jak informuje "Gazeta Wyborcza" Szymon Dąbrowski, prokurator z Poznania w piątek przedstawił opinię biegłych, która ma być dowodem, że informacje przekazywane na pokazach były oszustwem. Naczynia zostały szczegółowo zbadane. Zdaniem prokuratora "cudowne garnki" nie różniły się od zwykłych, dostępnych na rynku. Te sprzedawane na pokazach, by stworzyć wrażenie swoich niezwykłych właściwości obsypywane były brokatem. Poznańska prokuratura ma też dowody, iż firma kupowała garnki za granicą, płacąc za jeden około 100 zł i sprzedawała dziesięć razy drożej. Seniorzy za komplet naczyń płacili od 2 do 8 tysięcy.

W piątek przed sądem odczytany został akt oskarżenia. Seniorzy stracili ponad 2 mln złotych, a Skarb Państwa ponad 12 mln. Paweł M., oskarżony o oszustwa oraz przestępstwa skarbowe w sądzie się nie pojawił. Mimo to proces ruszył. Jak podkreśla "Gazeta Wyborcza" z uwagi na skalę przestępstwa sędzia uznała, że sprawa powinna toczyć się przed Sądem Okręgowym, gdzie mają być przekazane akta. Ta decyzja na razie nie jest prawomocna.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
42.47 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro