Martwe ptaki na przystankach autobusowych. Dzieci muszą oglądać drastyczny obraz
Nasz Czytelnik zwrócił nam uwagę na problem ptaków rozbijających się o szybkę przystanków.
Napisał do nas w czwartek po godzinie 16:00 pan Damian - Zwracam się z prośbą o nagłośnienie sprawy, która dotyczy nowych szklanych przystanków tramwajowych i autobusowych oraz szklanych barierek odgradzających przystanki od jezdni. Dzisiaj w godzinach popołudniowych wracając z córką od lekarza stałem na światach na skrzyżowaniu ul. Roosevelta i ul. Libelta. W pewnym momencie moja siedmioletnia córka powiedziała, że na chodniku leży ptaszek. Obróciłem się i zobaczyłem, że przy barierkach oddzielających jezdnię od przystanku leży martwy wróbel. Wytłumaczyłem jej co się stało, ale jak to bywa u dzieci przeżywają to inaczej niż dorośli - Czytelnik Damian dodał również, że jego zdaniem dobrze by było zapobiegać takim wypadkom poprzez odpowiednie zabezpieczenie przystanków, obklejenie szyb lub zamontowanie barierek ochronnych. Myślę, że skoro miasto było stać na darmowe przejazdy dla uchodźców, będzie je stać na zabezpieczenie wspomnianych przystanków oraz barierek w taki sposób, aby to było bezpieczne dla ptaków, a tym samym żeby dzieci nie musiały oglądać takich widoków - dodał pan Damian.
Zwróciliśmy się z pytaniem do ZTM, czy planują w najbliższym czasie zabezpieczyć przystanki przed ptakami, które rozbijają się o przezroczyste szyby, czekamy na odpowiedź.
Problem z martwymi ptakami pojawił się również w Opolu. Jak podaje informator powiatowy Opola, według statystyk Fundacji Szklane Pułapki, nawet milion ptaków ginie rocznie w całym kraju po zderzeniu ze szklanymi wiatami przystanków. Uderzenie w szybę na ogół jest tak mocne, że nie przeżywa go połowa zwierząt. Problem dotyczy też Opola, gdzie na jednym z niezabezpieczonych przed kolizjami przystanków MZK codziennie znajdowane są martwe ptaki. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska złożyła wniosek o zabezpieczenie przystanków w Opolu. Koszt zabezpieczenia jednego przystanku wyniósł 270 zł. Pieniądze błyskawicznie udało się uzbierać dzięki uruchomionej przez Fundację "Avi" zbiórce. Na przystankach w Opolu pojawiły się naklejki w postaci białych kropeczek.
Najpopularniejsze komentarze