Reklama
Reklama

Niezwykły spektakl na poznańskim niebie (video)

fot. Nocne Niebo

Niezwykłe zjawisko - obłoki srebrzyste, na poznańskim niebie po raz kolejny można było obserwować w nocy z poniedziałku na wtorek.

Rzadkie na poznańskim niebie zjawisko - obłoki srebrzyste znów zostały zauważone przez jednego z naszych Czytelników. O godzinie 2 w nocy nad Poznaniem "wystrzeliły" bardzo obfite i jasne obłoki srebrzyste. Można je było oglądać od północnego zachodu, przez północ, aż po północny wschód - informuje Zbyszek z kanału "Nocne Niebo", który przesłał do nas nagranie. Dla przypomnienia obłoki srebrzyste to najwyższe chmury w naszej atmosferze. Budują się w mezosferze, czyli na wysokości między 75-90 km - dodaje.

Niezwykłe widoki to efekt oświetlenia chmur przez Słońce znajdujące się kilkanaście stopni poniżej horyzontu. Choć samego Słońca nie widzimy, oświetla ono chmury sprawiając, że mienią się one na srebrno.

Obłoki srebrzyste w naszej szerokości geograficznej są najlepiej widoczne między połową maja i końcówką sierpnia, a więc mamy obecnie szczyt sezonu. Pogodne noce na pewno umożliwią jeszcze obserwacje. Najlepiej prowadzić je około 1:00 - 4:00 nad ranem.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
21℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
13.03 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro