Reklama
Reklama

Dzięki miejskiemu programowi in vitro na świat przyszło już 400 małych poznaniaków. "Ta liczba pokazuje, jak ważny i potrzebny jest ten program"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Pixabay.com

Trwa druga edycja miejskiego programu. Pary, które chcą wziąć w nim udział, cały czas mogą się zgłaszać.

Ta liczba pokazuje, jak ważny i potrzebny jest ten program - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. In vitro to dla wielu par jedyna szansa, by doczekać się upragnionego potomka i cieszyć się z rodzicielstwa. Dlatego w Poznaniu już od sześciu lat wspieramy osoby dotknięte niepłodnością. Efekty są widoczne - dodaje.

Do tej pory, dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta do procedur in vitro, urodziło się już 400 dzieci, co oznacza, że Poznaniowi przybyło 4 setki nowych mieszkańców i obywateli. 378 maluchów urodziło się dzięki procedurom dofinansowanym w latach 2017-2020, a 22 noworodki przyszły na świat już dzięki drugiej edycji programu - informują miejscy urzędnicy.

Z dofinansowania do procedury zapłodnienia pozaustrojowego mogą skorzystać pary, które mieszkają w Poznaniu, są w związku małżeńskim lub partnerskim, spełniają ustawowe warunki oraz rozliczają podatki w Poznaniu. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-43 lata. Uczestnicy programu mogą liczyć na trzykrotne dofinansowanie w wys. 5 000 zł do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie lub trzykrotnego dofinansowanie w wys. 2 000 zł do procedury adopcji zarodka - pod warunkiem, że poprzednia dofinansowana procedura nie była skuteczna (nie urodziło się w jej wyniku dziecko).

Obecnie trwa II edycja programu, która rozpoczęła się w 2021 roku i potrwa do końca 2024 roku. Program jest realizowany przez 3 placówki lecznicze, wybrane w postępowaniu konkursowym. Są to:
- Medi Partner sp. z o.o - InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań,
- Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
- IVI sp. z o.o - Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian 4. 4.

Aby przystąpić do programu, należy złożyć wniosek w jednej z wybranych przychodni. Szczegóły znajdziemy tutaj.

Miasto zabezpieczyło w budżecie ponad 7,3 mln zł na realizację każdej z obu edycji programu (czyli po ponad 1,8 mln zł na każdy rok) - dodają urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
6.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro