Reklama
Reklama

Mnóstwo policji przy sądzie na Marcinkowskiego. Rusza proces pseudokibiców oskarżonych o wytwarzanie i handel narkotykami

fot. Czytelnik
fot. Czytelnik

Zarówno w sądzie przy al. Marcinkowskiego, jak i przy Hejmowskiego, wprowadzono specjalne środki ostrożności.

Wyłączona z ruchu ulica, sporo funkcjonariuszy, opuszczone kraty w wejściu do budynku - tak od rana wyglądają aleje Marcinkowskiego. To tu mieści się siedziba Sądu Rejonowego Nowe Miasto i Wilda. I to tutaj we wtorek rusza proces w sprawie pseudokibiców wytwarzających i handlujących narkotykami na ogromną skalę. Na ławie oskarżonych zasiąść ma 37 osób. Zdecydowano się więc na wprowadzenie specjalnych środków ostrożności, a nawet ograniczenie funkcjonowania sądu tego dnia.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Jak można przeczytać w zarządzeniach wydanych przez prezesa Sądu Rejonowego oraz prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu - w związku z pismem Komendy Wojewódzkiej Policji i zaplanowanymi na dni 5 i 7 lipca rozprawami w sprawie, zarządza się ograniczenie dostępności publicznej do budynków.

O jaką sprawę chodzi? W maju prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 37 osobom. Zarzuca się im działalność w zorganizowanej grupie przestępczej specjalizującej się w produkcji, przemycie i handlu narkotykami. - Osiemnastu oskarżonym prokurator zarzuca popełnienie przestępstw z art. 258 § 1 k.k. w związku z art. 55 ust 1 i 3, art. 56 ust 1 i 3, 62 ust 1 i 2 oraz art. 63 ust 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani w związku z art. 65 § 1 k.k. Pozostałe 19 osób odpowiadać będzie za posiadanie oraz wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków - informowała w maju Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

- W chwili kierowania aktu oskarżenia 18 podejrzanych było tymczasowo aresztowanych. Wobec pozostałych prokurator stosował wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenia majątkowe (14), dozór Policji (12), zakaz opuszczania kraju (3). W toku śledztwa ujawniono, a następnie zabezpieczono na poczet przyszłych kar i środków karnych mienie podejrzanych, którego łączna wartość to ponad 5 milionów złotych.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa działała od 2014 do 2021 roku. Uprawiała konopie, wytwarzała z nich marihuanę, a także nabywała kokainę i płynną amfetaminę z Hiszpanii i Holandii. Działała w Poznaniu, ale też w innych miejscowościach.

- Skalę powyżej opisanego przestępczego procederu obrazuje ilość narkotyków, których produkcją, handlem i przemytem zajmowali się oskarżeni. Ustalenia śledztwa wskazują, że łącznie do obrotu wprowadzili lub brali udział w przemycie ponad 3 ton marihuany, 119 kg amfetaminy i 14 kg kokainy oraz 10 litrów płynnej zasadowej amfetaminy. Ponadto na plantacjach w Hiszpanii wytworzyli łącznie 208 kg marihuany. Czarnorynkowa wartość tych środków odurzających i substancji psychotropowych szacowana jest na łączną sumę prawie 80 milionów złotych.

Oskarżeni to mężczyźni w wieku 30-40 lat. Głównie poznaniacy. Grozi im do 15 lat więzienia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
-1℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
63.62 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro