Reklama
Reklama

We wrześniu w centrum Poznania ruszy kolejny duży remont

fot. PIM
fot. PIM

Przebudowane zostaną okolice Okrąglaka i placu Wolności.

Poznańskie Inwestycje Miejskie właśnie podpisały umowę z wykonawcą prac kolejnego etapu Programu Centrum. - Zakładamy, że rozpoczęcie robót nastąpi we wrześniu. Aktualnie wykonawca skupia się na niezbędnych przygotowaniach, obejmujących m.in. wszelkie uzgodnienia, opracowanie projektów wykonawczych i czasowej organizacji ruchu. Zakres prac jest bardzo szeroki, dlatego chcemy jak najlepiej przygotować się do tej inwestycji - mówi Tomasz Płóciniczak, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Jeszcze przed rozpoczęciem głównych prac wykonawca może wykonywać punktowe wykopy pozwalające na sprawdzenie położenia sieci infrastruktury podziemnej. Odbędzie się tu także inwentaryzacja zabudowy.

- Miasto zdecydowało się skorzystać z prawa opcji sformułowanego w postępowaniu przetargowym, co oznacza, że wyłoniony wykonawca robót zajmie się także kolejnym zakresem Programu Centrum, obejmującym m.in. ul. Gwarną i węzeł przy Okrąglaku. Przebudowane zostanie torowisko z jezdnią i chodnikami na południowej nitce placu Wolności, cała ul. 27 Grudnia, ul. Ratajczaka do ul. Św. Marcin, ul. Kantaka i ul. Gwarna. Ponadto w zakres zadania wchodzi przebudowa trasy tramwajowej w ul. Fredry i ul. Mielżyńskiego, które wymagają remontu. W ul. Mielżyńskiego konieczna jest również wymiana istniejącej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej ze względu na jej stan techniczny.

Po zakończeniu przebudowy więcej miejsca mają tu mieć piesi i rowerzyści. Pojawią się tutaj także ławki, kosze na śmieci oraz zieleń, której po ukończeniu prac będzie dwa razy więcej niż obecnie.

- Torowisko wzdłuż placu Wolności zostanie przesunięte na północ w stosunku do obecnie istniejącego, a dotychczasowy przystanek tramwajowy przy Arkadii będzie przeniesiony na zachodnią stronę skrzyżowania ulic Ratajczaka i 27 Grudnia. Węzeł rozjazdowy przy Okrąglaku, czyli na skrzyżowaniu ul. 27 Grudnia, Gwarnej, Fredry i Mielżyńskiego, zostanie przebudowany tak, by możliwy był nowy skręt tramwajowy w prawo - z ul. 27 Grudnia w Mielżyńskiego. W ulicach Fredry i Mielżyńskiego oraz na pl. Cyryla Ratajskiego przebudowany zostanie układ torowy wraz z niezbędną infrastrukturą. Odnowione zostaną przystanki tramwajowe na pl. Cyryla Ratajskiego, a przystanek Most Teatralny zostanie wydłużony.

Na przebudowanych ulicach wprowadzona zostanie strefa zamieszkania. Zniknie nieużywana sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic 27 Grudnia, plac Wolności i Ratajczaka.

Prace mają potrwać ponad rok i zakończyć się pod koniec 2023 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
54.21 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro