Reklama
Reklama

WCO posiada drugi CyberKnife. "Urządzenie umożliwia leczenie z dokładnością do dziesiątych części milimetra"

fot. UMWW Poznań

Dwa noże cybernetyczne będą służyć pacjentom Wielkopolskiego Centrum Onkologii. To druga taka placówka w kraju.

Nowoczesny akcelerator do radioterapii został sfinansowany w znaczącym zakresie ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, podobnie jak przebudowa pomieszczeń Zakładu Radioterapii w WCO. Jego zastosowanie pozwoli zwiększyć grupę leczonych, a jednocześnie włączyć leczenie chorych, u których dotychczas nie można było go zastosować. Naszym celem jest zapewnienie mieszkańcom regionu dostępu do efektywnego leczenia przy jednoczesnym wspieraniu rozwoju placówek medycznych, realizujących najnowocześniejsze świadczenia medyczne - zaznaczył Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego podczas otwarcia Ośrodka Zrobotyzowanej Radioterapii.
Jak poinformowano, od ponad 10 lat samorząd województwa przekazał w sumie na inwestycje w Wielkopolskim Centrum Onkologii ponad 140 milionów złotych.

Jeśli mamy wspaniałą kadrę, która świadczy opiekę medyczną nad pacjentami zagrożonymi chorobami nowotworowymi, to muszą oni posiadać zaawansowane instrumentarium w terapii precyzyjnymi i skutecznymi urządzeniami - powiedział Marszałek.

To wszystko, co tutaj robimy, ma służyć poprawie wyników leczenia - zapewnił prof. Julian Malicki, dyrektor WCO.

Akcelerator CyberKnife jest urządzeniem przeznaczonym do leczenia z wykorzystaniem wysokoenergetycznego promieniowania jonizującego bardzo małych, często nieoperacyjnych zmian nowotworowych. Urządzenie umożliwia leczenie z dokładnością do dziesiątych części milimetra. System CyberKnife zbudowany jest z precyzyjnego robota, na ramieniu którego zainstalowany jest akcelerator oraz stołu. Dodatkowo urządzenie składa się z unikatowego systemu umożliwiającego synchronizację leczenia z oddechem pacjenta - informuje Anna Parzyńska - Paschke, rzeczniczka marszałka.

Koszt zakupu akceleratora wyniósł około 33 milionów złotych

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
21℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
14.64 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro