Reklama
Reklama

Rodziny i opiekunowie osób z niepełnosprawnością mogą liczyć na wsparcie

Zdjęcie ilustracyjne | fot. klimkin z Pixabay

W Poznaniu można już się zgłaszać do kolejnej edycji programu opieki wytchnieniowej.

Program "Opieka wytchnieniowa" - edycja 2022 to propozycja dla rodzin lub opiekunów, bezpośrednio zajmujących się dorosłymi i dziećmi ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W ramach programu otrzymują oni bezpłatną pomoc w opiece, dzięki czemu mają czas, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw - informują miejscy urzędnicy.

Poznaniacy i poznanianki, którzy chcą skorzystać z miejskiej oferty, mogą wybrać jedną z dwóch proponowanych form wytchnienia. Aby zgłosić się do programu, wystarczy skontaktować się z organizacją, która realizuje wybrany rodzaj opieki - dodają.

Pierwsza propozycja to usługa wytchnieniowa - opieka nad osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania lub innym - maksymalnie do 240 godzin usług. Realizatorami są:

- Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ISKRA (tel. 61868 66 46, adres e-mail: [email protected]),
- Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Poznaniu (tel. 721 265 595, adres e-mail: [email protected]),
- Fundacja Petra senior (tel. 665 006 501, adres e-mail: [email protected]),
- Stowarzyszenie Na Rzecz Młodzieży Sprawnej Inaczej ŚMIAŁEK (tel. 601 426 397, adres e-mail: [email protected]),
- Fundacja Tak dla Samodzielności (tel. 660 755 677, adres e-mail: [email protected]ści.pl),
- Fundacja AKME (tel. 601 900 048, adres e-mail: [email protected]).

Organizacje Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło oraz Fundacja Tak dla Samodzielności zapewniają również pobyt dzienny dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Druga propozycja to usługa wytchnieniowa świadczona w formie opieki nad osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną, w ramach pobytu całodobowego w ośrodku lub placówce, zapewniającej opiekę osobom z niepełnosprawnościami - maksymalnie do 14 dni pobytu. Realizatorami zadania są:

- Stowarzyszenie Na Tak (tel. 607 882 017, adres e-mail: [email protected]),
- Fundacja AKME (tel. 601 900 048, adres e-mail: [email protected]).

Stowarzyszenie Na Tak zapewnia również pobyt całodobowy dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Jak podkreślają urzędnicy, w godzinach realizacji usługi opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone inne formy pomocy usługowej (w tym opiekuńcze, usługi finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego lub z innych źródeł).

W ramach programu zostanie zapewnionych: 23 280 godzin wsparcia w formie pobytu dziennego dla 97 osób, w tym dla 8 dzieci (do ukończenia 16 roku życia), 358 dni pobytu całodobowego dla 97 osób, w tym dla 8 dzieci (do ukończenia 16 roku życia).

Program realizowany jest do 27 grudnia 2022 r. Pieniądze - blisko 2 mln zł - przeznaczone na powyższe zadania Miasto otrzymało z Funduszu Solidarnościowego w ramach programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Opieka wytchnieniowa" - edycja 2022 - dodają urzędnicy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
21℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
17.07 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro