Reklama
Reklama

Nowy park kieszonkowy powstał na Jeżycach

fot. UM Poznań

Mieszkańcy Jeżyc zyskali nowe miejsce wypoczynku z roślinnością i małą architekturą, a także widokiem na charakterystyczny mural.

Nowy skwer na Jeżycach to jeden z przykładów systemowych działań Miasta, w ramach których odzyskujemy lub wprowadzamy zieleń w przestrzeń śródmieścia, gdzie dominuje gęsta zabudowa. W planach mamy kolejne tego typu realizacje - na Łazarzu, Wildzie i ponownie na Jeżycach - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.


Skwer przy ul. Jeżyckiej 36 - o powierzchni 200 mkw - został zrekultywowany. Zaprojektowano tam centralny plac, którego kształt podkreślają łukowate ławki. Wokół niego znajdują się rabaty. Od strony muralu został on otoczony drewnianą palisadą z ułożonych pionowo, nowych podkładów kolejowych. Rozwiązanie to pozwala chronić zieleń przed zadeptywaniem, a także tworzy dodatkowe miejsca siedzące.

W nowym parku kieszonkowym posadzono drzewa owocowe - jabłonie w odmianie 'James Grieve'. Plac od strony ulicy został oddzielony trzcinnikiem ostroklapowym. Obok znalazło się miejsce dla kwitnących rabat z różą 'Marathon', uzupełnionych szałwią omszoną, lawendą wąskolistną, rozplenicą 'Hameln' i szafirkiem armeńskim. Rabaty znajdują się również z drugiej strony placu - przy ścianie kamienicy. Tam jednak zostały one uzupełnione o budleję Dawida, kosodrzewinę 'Pumilio', jeżówki, rozchodnik okazały, gaurę i perowskię. Rośliny zostały specjalne dobrane do miejskich warunków i sprawdziły się już w innych lokalizacjach - informują miejscy urzędnicy.

Współpraca przy tej realizacji przebiegła bardzo sprawnie. Dziękuję za to zarówno Miastu, jak i autorce projektu muralu - dodał Adam Dzionek, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla Jeżyce.

Wypoczywający na nowym skwerze na Jeżycach mogą podziwiać mural, który w zeszłym roku powstał na ścianie budynku przy ul. Jeżyckiej 36. Mural powstał w ramach projektu "Fyrtle", w którym - wraz z kolektywem ILU NAS JEST - przygotowaliśmy 42 ilustracje, będące wizytówką każdego poznańskiego osiedla. Jeżycki mural powstał w drodze konsultacji społecznych, ponieważ chcieliśmy, żeby mieszkańcy utożsamiali się z projektem - mówi Dorota Piechocińska, autorka projektu muralu.

Na malowidle uwieczniono symbole osiedla. Znajdziemy tam m.in. patronów ulic - Mickiewicza i Słowackiego przyłapanych na rozmowie przy kawie i butelce trunku, motywy architektoniczne czy... zjeżdżającego na deskorolce jeża. Nie zabrakło też odniesień do charakterystycznych dzieł sztuki, w tym murali. Mural namalowany został przez artystów z poznańskiego studia MUR·ALL.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
21℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
17.07 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro