Reklama
Reklama

W sobotę będzie okazja zobaczyć podziemia Pomnika Poznańskiego Czerwca '56. "Nie zapomnijcie o latarkach"

archiwum | fot. Maciej Kopiński

Na wspólny spacer zapraszają członkowie Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej.

Członkowie Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej już dwa lata temu mieli okazję zobaczyć podziemia pomnika Poznańskiego Czerwca '56. Jak wówczas przekazywali pod placem Adama Mickiewicza miała znajdować się duża szczelina przeciwlotnicza, jednak prawdopodobnie miejsce to zostało "wycięte" na potrzeby budowy instalacji podziemnej pomnika. Zachowane zostało ok 85 metrów korytarzy dla ludności cywilnej. Schron jest w dobrym stanie, praktycznie cały suchy poza drugim wyjściem gdzie stoi woda. Niestety nie zachowały się żadne elementy wyposażenia wewnątrz - mówili wówczas - dodali też, że wcześniej w tym miejscu stały inne pomniki.

Eksploratorzy przypominali też, że na obecnym placu Mickiewicza i terenach zielonych znajdował się cmentarz, gdzie chowano Cytadelowców, ofiary obozu w Żabikowie oraz w większości czerwonoarmistów. Było tak do jesieni 1945 roku. Po przeprowadzonych ekshumacjach powstał istniejący do dziś plac, gdzie odbywały się uroczystości masowe jak pochody, wiece czy defilady.

Na sobotnie wydarzenie może przyjść każdy chętny. Zwiedzanie rozpocznie się o godzinie 12:00 i potrwa do godziny 18:00. Wejście od ulicy Al. Niepodległości. Wstęp jest bezpłatny. Nie zapomnijcie o latarkach - przypominają organizatorzy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
21℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
21.38 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro