Reklama
Reklama

Poznańscy policjanci rozbili szajkę złodziei samochodów. Zatrzymano 8 osób

fot. policja

Grupa zajmowała się też praniem brudnych pieniędzy.

Sprawą od miesięcy zajmowali się policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. We współpracy z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu w marcu przeprowadzono akcję na terenie Wielkopolski.

- W trakcie prowadzonego śledztwa policjanci odkryli, że przestępcy wykorzystywali dane osób trzecich i formalnie rozpoczynali działalność. Przez konta bankowe sfingowanych właścicieli spółek odbywał się transfer brudnych pieniędzy, pochodzących z czynów przestępczych. Następnie po finalizacji, firmy te były sprzedawane fikcyjnym osobom. W ten sposób przestępcy próbowali ukryć źródła nielegalnego pochodzenia pieniędzy - wyjaśnia Marta Mróz z poznańskiej policji.

Na terenie Poznania udało się odnaleźć 5 skradzionych pojazdów - to Cupra Formentor, Seat Arona, Dacia Dokker, Peugeot Expert oraz Citroen Jumper. - Dowody zebrane w tej sprawie dały podstawy do przedstawienia jednemu z zatrzymanych zarzutu kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a dwóm innym udziału w działalności tej grupy, której celem było popełnianie przestępstw kradzieży z włamaniem do pojazdów, paserstwa oraz prania brudnych pieniędzy. Wszyscy trzej - na wniosek prokuratora zostali tymczasowo aresztowani. Pozostałe osoby zostały oddane pod dozór policyjny. Wszystkim zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia - dodaje.

Policjanci zabezpieczyli też na poczet przyszłych kar 2 samochody i 400 tysięcy złotych w gotówce.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
10.82 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro